Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две звезди в „Неделния следобед” - изключителен съвременен пианист и легендарен тенор от първата половина на миналия век

Ще ви предложим изпълнения на големия унгарски пианист Андраш Шиф от един великолепен рецитал, състоял се на фестивала в Шветцинген на 3 юни миналата година, около шест месеца след като Шиф излезе с декларация във вестник Washington Post срещу правителството на Унгария и Виктор Орбан и бе обявен за persona non grata в родината си.
Рециталът може да се определи като Вечер на Вариациите с програма: Клавирни вариации на Моцарт - 10 минути, Клавирни вариации на Менделсон - 12 минути, Клавирни вариации на Хайдн - 15 минути, Клавирни вариации на Шуман – 10 минути (всичко това без почивка!), а след малко – 33 вариации върху Валс от Антон Диабели опус 120 на Лудвиг ван Бетовен – 54 минути. Накрая – Бах. Само изреждането на творбите звучи невероятно. Свръхчовешко и свръхестествено. Физически невъзможно, а емоционално - изключително натоварващо. На практика звучи прекрасно...
Във връзка с 230-годишнината от рождението на Николо Паганини, която музикалният свят отбелязва на 27 октомври, предлагаме знаменитите вариации по прочута оперна тема на Росини, известни като „Вариации Мойсей”, в атрактивна версия за две виолончели и оркестър, представена от Пол Тортелие и Мод Мартен Тортелие с Английския камерен оркестър, дирижиран от Пол Тортелие. Записът е от 1974 година.
С проф. Герджиков решихме да разширим териториално границите на рубриката „Срещи, гласове, съдби” и тя да не бъде строго ограничена в рамките на българския оперен театър, затова тази неделя очаквайте изпълнения и коментари на тема „Един изумителен и легендарен глас”.
Гласът принадлежи на Рафаеле Атилио Амедео Скипа с прочутия прякор „Тито”, което на родния му италиански диалект означава „мъничък”. Тито Скипа е роден в град Лече в последните дни на 1888 година под невероятно щастливата звезда да се превърне в един от най-великите tenori di grazia на всички времена. Лиричен, не особено голям глас без невероятни и бляскави височини, но надарен с изключителен артистизъм – това е бил Тито Скипа.
Дори в най-ранните му записи още от 1913 година се чува безупречното му  легато, както и необикновено богатата палитра от темброви нюанси, използвани с удивително майсторство. Този тенор е притежавал нещо, което изключително е липсвало на италианската опера както в началото на миналия век, така и до днес - и това е вълнуваща, съблазнителна и неустоима музикалност.

неделя, 28 октомври, от 14.00 часа

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36