Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препятствието български език

Снимка: БГНЕС
• За все повече български граждани за съжаление българският език е точно това. Става дума за хората, за които той не е първият език, който усвояват в семейството си. Още по-жалко е и това, че училищната програма, за тези, които посещават училище, не успява да ги приобщи към националния език на страната, в която всички ние живеем. Не веднъж сме установявали, че начинът, по който се учи предметът български език и литература, затруднява и отчуждава от езика дори и онези, за които той е майчин. Учителите на децата билингви, както ги наричаме, всекидневно са разпънати между „спуснатите” програми и образователни изисквания и реалните умения и интереси на напълно реалните си ученици. Нека чуем от самите тях с какво се сблъскват, как преподават, какво успяват да постигнат с учениците си и какво препоръчват, за да не излизат от училище полуграмотни, полуобразовани и полуинтегрирани български граждани. Разговаряме с учителките от 67 ОУ „Васил Друмев” в София Невена Филипова, Галя Величкова и Юлия Ваклинова и с директорката на ОУ „Христо Ботев” в село Николаевка, Варненско, Павлина Иванова, която споделя за впечатляващите резултати от ограмотяването на деца билингви с помощта на сугестопедията.
• Езикови справки по радиото: „мънинко, тънинко, сладинко”.
• Моята любима дума: Люба Дашовска, гл. уредник в Националния политехнически музей.
По публикацията работи: Венета Гаврилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10