Годината на Верди завърши, но празниците с неговата музика продължават. Ето че едва тази година (2014) успяхме за първи път да поставим у нас една рядка опера – „Един ден царуване“. Това е втората опера на Джузепе Верди и тя като първата комична, и тя като първата почти непозната. Премиерата е на на 5 септември 1840 г. в Миланската Скала – премиера без особен успех, което създава на Джузепе допълнителни терзания. Подобно на трагичните събития съпровождали премиерата на първата му опера (последователната смърт на двете му деца) и сега първо той дълго боледува, а след това в началото на лятото умира и младата му съпруга Маргарита. Верди иска да прекъсне договора, но се оказва невъзможно. В подобна тягостна обстановка той създава чудесни арии, ансамбли и хорове следвайки либретото на Феличе Романи. След провала в Милано, под името „Мнимият Станислав“ операта е поставена във Венеция на 11 октомври 1845 г. и има бляскав прием. Дискографията на опера не е много богата – през 1951 е първият официален запис с Ренато Капеки, Сесто Брускантини и Лина Палиуги, а от 1973 е и записът с Ингвар Виксел, Владимиро Ганцароли, Фиоренца Косото, Хосе Карерас.
На 23 януари българската публика аплодира състава на Старозагорската опера на националната премиера на операта. Постановката е на Петко Бонев, дирижираше Стефан Линев, сценографията е на Борис Стойнов, а костюмите на Цветанка Петкова-Стойнова. Първите български изпълнители на централните роли бяха:
Кавалер Белфиоре - Крум Гълъбов, Маркизата на Поджо– Даниела Дякова, Жулиета от Келбар – Русалина Мочукова, Едоардо – Ивайло Йовчев, Баронът на Келбар – Евгений Арабаджиев, Ковчежник – Диан Георгиев.
петък, 7 февруари, от 23.00 часа
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg