Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредното предизвикателство на Радиооркестъра – 14 март, 19 часа, директно от зала „България”

БНР Новини
Снимка: Василка Балевска

Пламенният и ефектен троен концерт на Бетовен и последната симфония на Дмитрий Шостакович

Една програма на крайностите, която демонстрира впечатляващия музикален капацитет на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Трима млади музиканти, специализирали във висшия музикален колеж „Кралица София” в Мадрид ще изпълнят „тройния“ концерт на Лудвиг ван Бетовен. Двама от тях са българи – и двамата от музикантски семейства.

СнимкаВиктория Василенко
е сред най-ярките млади пианистки у нас със заявка за сериозна международна кариера. Само преди година беше отличена като най-добра сред учениците на знаменития Дмитрий Башкиров, като наградата й беше връчена в Мадрид лично от кралица София.
Снимка

Атанас Кръстев
(на снимката вдясно) от малък „обира“ първите награди от редица престижни международни конкурси – вече са над 15 и отдавна е „излязъл от сянката“ на прочутия си баща – проф. Анатоли Кръстев.

СнимкаИспанският цигулар Хавиер Инхаусти е специализирал при имена от ранга на Шломо Минц и Михаел Фришеншлагер. С Атанас и Виктория се срещат в „Кралица София“ и намират общи музикални мечти. И тримата са били солисти на престижни оркестри и са свирили под палката на известни диригенти. И ето ги – в София, с тройния концерт на Бетовен, композиран през 1803 г., когато той е бил на 33 години. Най-големите имена в света на класиката са записвали този концерт, в който пианото е ефектно и символизира младостта, а партиите на цигулката и виолончелото са по-улегнали, но комбинацията е изключително завладяваща.

Като контрапункт на тази творба от все още младия Бетовен във втората част „идва“ последната, 15-а симфония на Дмитрий Шостакович. Създадена през 1971 година, тя задава фундаментални въпроси за смисъла на съществуването и за разпадащата се музикална същност на твореца и дава право на собствен отговор на всеки слушател. Задълбочена, всеобхватна, тя е изпитание за всеки диригент. Емил Табаков е със специално отношение към музиката на Шостакович, от няколко години той записва с радиосимфониците пълен интеграл на неговите симфонии, така че очаквайте едно голямо музикално събитие. И за по-широката публика ще е интересен факта, че прочутият режисьор Дейвид Линч посочва именно тази симфония на Шостакович като най-силното музикално влияние в своя живот.
Музикалната картина на вечерта се допълва – или по-точно се открива с една българска творба – “Симфоничен пролог” от Георги Минчев, чийто живот дълги години е бил свързан именно с Радиооркестъра.

Концертът можете да слушате по програма „Христо Ботев” от 19.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05