Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София – столица на различни култури

За да обичаш един град и да станеш част от неговия живот и култура, не е необходимо да си роден в него, не е необходимо дори да говориш съвършено езика на страната и да имаш същия цвят на кожата. Създаваш ли нещо, работиш ли за добри каузи, ти вече си местен – така мисли Филип Лазаревски, софиянец, родом от Скопие и един от създателите и „двигателите” на „Културния център 20:19”, място за изява на млади артисти и среща на единомишленици. В клуба намира приятели и възможност за изява Ори Ролан Еме – имигрант от Кот д’Ивоар, адвокат по образование, който за малко повече от година сам учи български, провежда семинари по африканска култура и танци, помага на събратя по съдба преди същата тази съдба или Бог, в който той вярва, да го отпрати по други пътища в търсене на дом и достойно препитание. Вдъхновението на младия екип на „Културния център 20:19” е кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 година. Подкрепа обаче те намират не от градската администрация, а от едно сдружение, работещо за малцинствени и младежки програми в Нюкасъл. Разговаряме с Филип Лазаревски от „Културния център 20:19”, Мохамед Заман от сдружението „Опортюнити” и Кике Рубио – доброволец в него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41