Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Имало едно време”: Теменос или свещените места на аполонийците на остров Св. Кирик

БНР Новини
Археологически разкопки на остров Св. Кирик.
Снимка: личен архив

Имало едно време част от сушата, която представлявала свещеното място за аполонийци – така нареченият Теменос на остров Св. Кирик. Когато хората обитават земя на границата с море, се отнасят по-различно към природните стихии. Бурите показват колко малък е човекът в хватката на разгневените вода и небе.

Чаша с посветителски надпис на Аполон Лечител.На чия закрила да разчита, ако не на чудо, както и на могъщия бог Аполон?! Което в представите на хората от миналото било почти равнозначно. Разкриването на Теменоса в наше време също прилича на чудо: типичен пример как едно привидно неблагодатно място накрая щедро се отблагодарява. Ще чуем разказ за Големия обрат или как резултатът идва след огромно търпение и постоянство. Почти на магия екипът се справя при твърде малко, направо нищожно финансиране.
Този разказ, освен всичко друго, е съпреживяване. В него се вписва енергията и на доброволците, пристигнали в Созопол от десетки страни, заради любовта си към археологията.


Доц. д-р Кръстина Панайотова в ръка със зооморфен арибалос с форма на почиващ овен.Мнозина се връщат отново всяко лято, не за да ходят на плаж, а да работят под жаркото слънце. Може ли да се измери радостта, когато археолози и доброволци попаднат на изумителни артефакти. С какво находките допринасят да бъде направен нов прочит на историята от този период, за пътя на някогашните заселници, техния бит и вярвания. Разказват: археологът и ръководител на експедицията доц. д-р Кръстина Панайотова, Иван Василев от фондация „Балканско наследство”, Димитър Недев – Исторически музей, Созопол и Кирил Арнаутски от фондация „Аполония”.

30 август



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18