Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветно и среднощно: по пътя на красивите културни безсъници

БНР Новини
Национален музей на изкуствата на Каталуня, Испания
Снимка: nuitdesmusees.culture.fr

Така в някои от големите столици на Стария континент наричат Европейската нощ на  музеите. Тя се провежда по повод 18 май, обявен през 1978 г. за Международен ден на музеите. Хубаво нещо е човек да обикаля културните обекти, особено в компанията на любими хора. Но всяко удоволствие струва пари. За цялото семейство сумата вече е сериозен разход. През 1997 г. в Берлин опитват идея: безплатна музейна нощ. Французите я харесват, след тях – цяла Европа.
За удобство на посетителите обикновено се избира най-близката до 18 май събота, през 2014 г. е на 17 май. У нас вратите се отварят от вечерта поне до полунощ, а в много страни - чак до сутринта на следващия ден. Всяка  година в Нощта на красивите безсъници се включват все повече селища и културни обекти. Дори се появява нещо като благородна конкуренция: кой ще привлече и ще задържи при себе си повече гости? Трескаво се подготвят изненади, концерти, игри за малки и големи. Европейската нощ се превръща в идеален модел как всъщност трябва да изглежда артистичното и научно пространство през по-голямата част на годината.
Музейна тишина. Хората нямали време за такива  неща. Нищо подобно! Навсякъде е интересно, приятно, познавателно и забавно. Полезен съвет: подгответе си предварително информация и удобни обувки. Начертайте си предпочитан маршрут. Пожелаваме ви приятни среднощни часове!

За много страни на Европа майските посоки са решени в тематични цветове: кехлибарената Рига, Санкт Петербург в черно, червено и бяло… Бяло-червен е и гербът на Флоренция, с изящно стилизирана перуника. Тя цъфти по това време. Във Флоренция от цял свят пристигат почитатели на цветето, за да  вдъхнат от нежния му аромат и да се потопят във феерията от багри по време на Фестивала на перуниката..
И у нас палитрата е очарователна: Варна в морско синьо, край тихия бял Дунав нижат гердана на красавицата Калиопа… С пъстроцветни мозайки ни очаква Античната вила Армира, едно от чудесата на България. В Белозем провеждат Фестивал на белия щъркел…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20