Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ринги, ринги, рае… как ли се играе?

БНР Новини
Малките приятели на археологията и гл. асистент Красимира Карадимитрова с прототип на кукла, 2 400 - 1 600 г. пр. Хр. по време на занимания в музея.
Снимка: Красимир Георгиев – НАИМ при БАН

От „Разкажи ми приказка!” до „Искам за рождения ден айфонче!” и още по-нататък… Все по-широк и необозрим става обхватът на съвременните детски желания. Времена, казват си някои родители и свиват безпомощно рамене. Изнервящо е да бъдеш въвлечен в негласната, неистова битка за притежание. Щом се води сред големите, няма начин да не пропълзи до детската градина, училището, абитуриентския бал...
Малцина устояват. Те си знаят на каква цена. Други също знаят цената, но на заемите, които ще изплащат с години, заради една лъскава вечер със скъпи тоалети, екскурзии и ресторант, в какъвто родителят вероятно отдавна, а може би никога не е стъпвал…Нали детето влиза в света на големите! Всъщност то много отдавна е излязло от истинското безметежно детство, само големите наоколо не са го забелязали. Къде ли са детските книжки? В съвременните апартаменти и къщи дизайнерите не оставят място за домашна библитека. На улицата стана опасно да се играе. Какво е това „Ринги, ринги, рае..?” Как звучат днешните броилки? До каква възраст се купуват кукли? И коя кукла е на мода в момента?

Кога за последен път бяхте заедно с детето в музей? Всъщност, кой трябва да го заведе за първи път: семейството или училището? В музея, храм на музите, каквото е истинското му предназначение, доколко ще бъде интересно, например, за един второкласник?„Знаеш ли тази игра? Игри и играчки в древността” се нарича изложбата, организирана в Националния археологически институт с музей при БАН. И за малки, и за големи тя е много приятно откритие: светът на децата от класическата епоха, времето на Елада и древен Рим. Съвременните малчугани могат да докоснат изработените специално за изложбата реплики на истински играчки: конче на колелца, йо-йо, топки от плат, пумпал от дърво, кукла, която дори се движи!…Изненада! Оказва се, че въпреки хилядите години разлика във времето, някогашните и днешните поколения играят с едни и същи играчки. Може материалът да е малко по-различен, но смисълът е същият: да опознаеш света и околните чрез игрите.Изложбата е придружена от забавна част и творческо ателие. Насочена е към деца от 6 до 12 години. Става и за много по-малки посетители, както и за твърде порасналите възрастни.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20