Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ринги, ринги, рае… как ли се играе?

БНР Новини
Малките приятели на археологията и гл. асистент Красимира Карадимитрова с прототип на кукла, 2 400 - 1 600 г. пр. Хр. по време на занимания в музея.
Снимка: Красимир Георгиев – НАИМ при БАН

От „Разкажи ми приказка!” до „Искам за рождения ден айфонче!” и още по-нататък… Все по-широк и необозрим става обхватът на съвременните детски желания. Времена, казват си някои родители и свиват безпомощно рамене. Изнервящо е да бъдеш въвлечен в негласната, неистова битка за притежание. Щом се води сред големите, няма начин да не пропълзи до детската градина, училището, абитуриентския бал...
Малцина устояват. Те си знаят на каква цена. Други също знаят цената, но на заемите, които ще изплащат с години, заради една лъскава вечер със скъпи тоалети, екскурзии и ресторант, в какъвто родителят вероятно отдавна, а може би никога не е стъпвал…Нали детето влиза в света на големите! Всъщност то много отдавна е излязло от истинското безметежно детство, само големите наоколо не са го забелязали. Къде ли са детските книжки? В съвременните апартаменти и къщи дизайнерите не оставят място за домашна библитека. На улицата стана опасно да се играе. Какво е това „Ринги, ринги, рае..?” Как звучат днешните броилки? До каква възраст се купуват кукли? И коя кукла е на мода в момента?

Кога за последен път бяхте заедно с детето в музей? Всъщност, кой трябва да го заведе за първи път: семейството или училището? В музея, храм на музите, каквото е истинското му предназначение, доколко ще бъде интересно, например, за един второкласник?„Знаеш ли тази игра? Игри и играчки в древността” се нарича изложбата, организирана в Националния археологически институт с музей при БАН. И за малки, и за големи тя е много приятно откритие: светът на децата от класическата епоха, времето на Елада и древен Рим. Съвременните малчугани могат да докоснат изработените специално за изложбата реплики на истински играчки: конче на колелца, йо-йо, топки от плат, пумпал от дърво, кукла, която дори се движи!…Изненада! Оказва се, че въпреки хилядите години разлика във времето, някогашните и днешните поколения играят с едни и същи играчки. Може материалът да е малко по-различен, но смисълът е същият: да опознаеш света и околните чрез игрите.Изложбата е придружена от забавна част и творческо ателие. Насочена е към деца от 6 до 12 години. Става и за много по-малки посетители, както и за твърде порасналите възрастни.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10