Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Привидно малките неща, които правят големия туризъм

БНР Новини
Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.
Снимка: Боян Петров

• Когато кажете „ветрушка”, рискувате първо да ви попитат: „Това какво е?”
Ветрушките са малки соколи, на латински Falco naumanni. Носят името на немски учен Йохан Андреас Науман, живял през ХVIII – XIX век. Населяват почти цял свят, без Антарктида. Всъщност, някога се срещали в изобилие. В наше време са птици в риск, включени в Червената книга на застрашените видове…
Когато човек за първи път види излюпена малка пухкава топка, трудно ще си представи, че тя се превръща в красива белошипа ветрушка. В България се налага първо да си внасяме ветрушки, като се полагат големи усилия птицата отново да стане хармонична част от нашата природа. С нелеката задача се е заел екипът на Спасителен център – Зелени Балкани, Стара Загора. Вече има излюпени малки, които след двадесетия ден биват опръстенявани и пуснати свободно в природата, в землището на Свиленградски регион. Ще проследим във времето докъде води пътеката на ветрушките, какво се случва по пътя – на хората и на птиците… Но, първо ще започнем с опръстеняването. Казват, че ветрушките били доста гласовити. Е, ще чуем и ще разберем дали е така, докато Гради Градев, ръководител на проекта, и Йорданка Василева извършват опръстеняване на птиците, за да може после да бъде наблюдаван маршрутът на птиците…





• Лесно ли е да поканиш някого: „Ела с мен в пещерата”! Ако човек е спелеолог по душа, посветил е живота си в спускане и катерене из българските и световните пещери, има доста натрупани истории. А те един ден се превръщат в книга. Своят „подземен бележник” за нас разгръща пещернякът Алексей Жалов. А ние още отсега пожелаваме четивото скоро да има продължение…





• Доколко познаваме България? – Къде се намира пещерата „Водна”? Първи жокер: оглеждайте се из поречието на Дунавския лимес, малко по-навътре от бреговете на Голямата река. Във водосбора на русенско Дунав не е самотен. Има и други, по-малки реки, като Черни Лом… Пещерата „Водна” е пълна със загадки, истории и старинни надписи… Ако не си падате по екстремните изживявания, какъвто е пътят до пещерата, то може да разгледате добре подредената експозиция в читалището на село Табачка. За необичайните срещи с времето, които искрено ще ни изненадат и ще променят отношението ни към привидно малките неща, разказва директорът на Историческия музей в Русе Николай Ненов.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20