Люба Енчева завършва музикалното си образование в кралската консерватория „Джузепе Верди” в Милано в класа по пиано на проф. Ренцо Лоренцони. Специализира орган при Алчео Галиера. След това учи при Марсело Чампи в Париж и Едвин Фишер в Берлин. Концертните й изяви започват в ранна детска възраст и продължават до края на дните и. За повече от 60 години творческа дейност изнася над 4000 концерта. Била е солист на много световни оркестри като Мюнхенската, Франкфуртската, Пражката, Белградската филхармонии, оркестърът „Ламурьо” в Париж, Виенският симфоничен оркестър и много други.
През 1959 година е първият концерт на дуото Люба Енчева – Сава Димитров, творчески тандем просъществувал 26 години.
С композитора и пианист Димитър Ненов Люба Енчева е била в близки професионални и приятелски отношения. На откриването на новата зала „България“ през 1937 година двамата изпълняват двойния концерт в до минор от Бах с Академичния симфоничен оркестър. След смъртта на Димитър Ненов Люба Енчева изпълнява премиерно концерта му за пиано и оркестър. През 1963 година тя става професор в Държавната консерватория в София.
Проф. Люба Енчева често е канена в журитата на най-престижните международни конкурси – „Чайковски“, „Шопен“, „Кралица Елизабет“, „Роберт Шуман“, „Бузони“ и други. Била е гост-професор в „Музишино академия“ в Токио. Освен със студентите и майсторския клас, Люба Енчева води и курс за професорите, като ги запознава с постиженията на българската музикална култура. На нейно име през 2008 година е учредена ежегодна музикална награда в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ), Пловдив.
В предаването звучат записи на Люба Енчева с оркестъра на БНР с диригентите Константин Илиев и Саша Попов (Симфоничните вариации от Цезар Франк и Концерт за пиано и оркестър № 4 от Бетовен), а също и камерна музика с нейните именити партньори: Сава Димитров, Васил Стефанов и Константин Попов. Избраните солови изпълнения са два хорала от Бах/Бузони и сюита за пиано от Клод Дебюси.
15 август, от 19.30 часа
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..
Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg