Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изискан солен коктейл в компанията на черни шекерчета

| обновено на 31.08.14 в 19:18 БНР Новини
Програма на Фестивала на солта

Такива неща се случват само по време на Фестивала на солта. Той е в края на август, когато започва поредният нов солодобивен сезон. Цветовете? Макар да сте край морето, изключете нюансите на морскосиньото, тях ги има по цялото крайбрежие. Заложете на уникалната феерия от оранжево и графитено черно-бяло. Защото сте при удивителното Атанасовско езеро. Оранжевото идва от залезите, както и от миниатюрните съобщества на странни микроорганизми в езерните води. Бяло е от сол, мно-о-о-го сол! Черни и весели се размотават гостите на фестивала. Няма друг подобен купон с дрескод: „Носете си старите бански!”. Може да се мажете на воля с лечебна кал и луга. Колко безплатни, здравословни СПА удоволствия ви предлагат в днешно време?!
Тук има всичко за солта: СПА терапия, знания за кристалите на солната решетка, забавни биоигри за малките, изложба на красиви и полезни изделия от сол, предложение да станете солничари, макар и само за ден. Естествено има почерпка: изискани солени коктейли, за които дори не сте помисляли, че може да са толкова шик. На този ден не минава без хай-класата в соларното изкуство: изключително фината сол, известна в световната гурмекулинария като „цветето на солта”. Тя се слага винаги в края на готвенето, подобно черешка върху тортата. Като споменаваме сладостите, перфектните шоколатиери знаят, че за да се направи истински, качествен шоколад, в него непременно трябва да се сложи щипка сол.
Най-хубавото на празника е отношението към езерото и цялата му
палитра от природни богатства. Пускането на хвърчила над водите напомня, че сте в омагьосаното царство на Солта и Птиците. Есенната миграция на ятата в небето е невероятна гледка.
Оставете си време и за вълшебствата, скрити в лагуната. На научен език те обикновено се произнасят на латински. Може би да ви заблудят, че е нещо скучно, но не им се давайте! Ще ви изреждат, например, че тук се срещат 35 вида хигрофити, 44 вида хигромезофити, 17 вида халофити, 18 – псамофити… Разбрахте ли нещо? Сега си представете живата, цветна и гъмжаща от организми, водорасли и странни тревички лагуна. Още преди столетия хората красноречиво са ги нарекли „огниче”, „морска русалка”, „къдрав ръждавец”, „гмелинова гърлица”… Има даже „островърха урока”. И дори „черно шекерче”. Убедихте ли се, че не говорим само за веселите участници във Фестивала, измазани качествено с езерна кал и солена луга? Има съвсем истински черни шекерчета (Nonea atra), рядък балкански ендемит. Те ще ви правят деликатна компания в най-забавния Празник на солта и живота. За останалото разказва Радостина Ценова от Българската фондация за биоразнообразие.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20