Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен в бяло…

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Нелогично, абсурдно и, уви, съвсем реално съчетание: „забравен паметник”! Уж е поставен, за да напомня. С годините по  каменната му снага плъзва ерозията на времето. Състарява се като човек. Пукнатини - бръчки обхващат в мрежа мраморното му лице…   
Колко пъти в забързаното всекидневие се е случвало да преминем край подобен мемориален знак?! Паякът на угризението ни сграбчва за миг. После отминаваме, пришпорени от собствените си грижи…
Кога сме себе си? Когато бързаме, за да се докажем в нечии очи?!
Или когато сме далеч: от служебния канон, от ръмжащия вой на автомобилите, задавени от амбиция да стигнат някъде първи – там долу, в ниското…
Високо горе в планината състезанието става безсмислено. Панорамата разкрива други гледни точки, различен хоризонт.  
В такъв един ден, на планинската пътека ще ни се покаже Споменът. За всеки той изглежда различно. В Мальовишкия дял на Рила носи белия полъх на Лавина, затрупала преди половин век шепа млади алпинисти…В тяхна памет Блага Димитрова пише книгата „Лавина”. Направен е филм, поставен е мемориален знак.
Колко ли хора са минали за тези години покрай същата, вече захабена и олющена плоча, с отчетливи следи от разрухата на  рилския сняг и летните  жеги?!  
Петър Павлов казва за себе си, че не е от заклетите планинари, които всяко свободно време са по пътя към някой връх. По свой начин обича туризма. И когато веднъж мальовишката пътека го отвежда тъкмо до това място, решава с приятели и съмишленици да възстановят мемориалния знак, с него - и спомена за загиналите алпинисти.
Както отбелязва в „Лавина” Блага Димитрова, „Ние сме онова, което прави от нас любовта”.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20