Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Тайнствените обиталища”: Мировяне – античният чифлик

Разкопки на античния град Сердика
Снимка: БГНЕС

Заради бурното изграждане на София, повечето археологически проучвания са правени главно в центъра на столицата. Софийското поле остава абсолютна tabula rasa, бяло петно върху научната историческа карта чак до наши дни. Колко са античните вили и чифлици в региона? Нали все някой е трябвало да изхранва немалката аристокрация и администрация в укрепена Сердика.
По време на Римската империя, градът е бил важно пресечно място на европейски транспортни посоки от север-юг и изток-запад. Тук е ставал изключителен обмен на култури: върволица от народности, племена, нрави, обичаи. И вкусове. Каква прелюбопитна картина за извънградския бит разкриват находките от античния чифлик? Не е шега - някога по нашите земи са се отглеждали аспержи. Нямало е домати, картофи, тикви и тиквички, просто защото Колумб още не е открил Америка. Но аспержи тук, в пределите на Римската империя, са се готвели. И това, според данни на археолозите, е продължило доста дълго време...  
През XXI век учените отварят нова глава в историята - за живота на обикновения човек в древното ни минало. Разказват археолозите Иво Чолаков и Владимир Славчев.
 

26 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20