Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темари, срещи с европейската история, лято в Антарктида и български багри

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Като всяко пътешествие, щом има далечни маршрути, ще трябва и речник. Какво е темари? Поне няколко неща. Име на  анимационна героиня. Но така също и на карти за игра, чийто правила се определяли от посоката на вятъра. Има и трето значение. Някога в древна Япония пристигнало интересното забавление кемари - игра на топка с крака. Ритали момчетата - благородници. Е, по-късно забавлението кемари „слязло” до простолюдието…Но какво междувременно можели да правят деликатните госпожици от високопоставените и аристократични фамилии? Топката им харесвала, но някак не върви млади дами да се ритат. Така започнали да изработват темари - декоративни топки за ръце. Новото занимание, привнесено от Китай, се превърнало в мил и ценен подарък. А изработката постепенно се развила в изящно фолклорно изкуство.
И у нас вече има не само почитатели, но и творци на темари. Какво е необходимо, за да се изработят тези причудливи и  харесвани вече по цял свят декоративни топки? Колко могат да са големи? Защо са важна част от символиката на новогодишния подарък? По пътеките на японското фолклорно изкуство и традиции ни води Ралица Донева - Коева.
В минутите за срещи с историята, ще направим градска разходка в полската столица Варшава. Как Музеят на Варшавското въстание се е справил с много трудната задача да покаже един от най-мрачните периоди в миналото? За своята работа и нетрадиционен подход екипът е носител на награди.  
И докато тук, на Северното полукълбо, търсим подходящи посоки, с оглед на идващата зима, на Антарктида предстои полярно лято. Базата на българските полярници е привлекателна за туристите: заради първия християнски храм, а сега вече и заради Първата художествена галерия. В далечната ледена белота, на 13 хиляди км оттук, от репродукциите на българските художници ще греят топлината и багрите на българската природа.



28 ноември




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20