Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Букет от празници

БНР Новини
Ваня Монева (в средата), диригент на хор „Космически гласове”.
Снимка: Булфото

Къде е скрита магичната сила на малката устна хармоника? На някои хора мелодията дори няма да им направи впечатление. Ще отминат равнодушно, имат си свои грижи. Други може да поспрат за кратко, за да се порадват на мелодията…
Когато чува вълшебния звук, едно петгодишно момиченце замира очаровано. За него няма по-голямо чудо. Желанието му е  да докосне невероятния инструмент…
Какви са последиците, когато това се случва наистина? Ще ни разкаже Ваня Монева, продуцент в БНР и диригент на хор „Космически гласове”. Всичко в живота й започва от звука на хармониката…Преминава през музикалното училище, консерваторията…През срещите с музиканти, като проф. Васил Арнаудов и много, много други творци…Те ще я орисат да търси магичното в обикновените неща. С деликатна упоритост тя ще следва пътя си, докато стигне до създаването на хор „Космически гласове”.
Въпреки вече нейния личен натрупан опит, човешкият глас продължава да я вълнува. Странен е този звуков „апарат”. Намира се между сърцето и главата. Скрит е, но ни дава божествената привилегия да общуваме с думи и с музика. Отключва емоции. Може да ни „пренесе” на разстояния, да разказва истории за древната ни родова памет. През 2014 г. хор „Космически гласове” става носител на престижното отличие „Кристална лира”.  
Хористите на „Космически гласове” могат да пеят всичко, защото в основата на тяхната същност е българският фолклор. С неговите шедьоври са обиколили света. Записвали са филмова музика, изпълнявали са църковни творби… Къде и какви традиционни празници са посрещали по време на своите концерти?
В предаването ще ви разкажем за любопитни обичаи, свързани с Деня на Св. Йосиф, Празник на бащата.
Ще отделим време за тематични маршрути и ритуали, в чест на Св. Стефан. Ще разберем, каква трапеза се подрежда.
Без какво празникът няма да е истински в Свищов? Тайната най-добре знаят именниците, като Стефан Проданов.   
Стефан означава венец, венценосец. Той символично „затваря” кръга от ритуали за Старата година. В различни точки на земята името звучи като Естебан, Степан, дори Теппо в Скандинавска Европа.
Празници, похапване, съвети да се придържаме към Средиземноморската диета…Толкова много се говори за нея, а къде точно всъщност възниква? Присъединете се към нашето радиопътешествие, за да преживеем заедно неповторими мигове.




26 декември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20