Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сръбски роман с европейски вкус

Милета Проданович и корицата на неговата книга

За хората от бивша Югославия последните десетина години от двадесети век бяха доста по-различни от това, което се случи в останалите държави от Източния блок. Страната преживя болезнено разпокъсване, война, раните от която трудно заздравяват. Сръбският писател, художник и университетски преподавател Милета Проданович разказва тъкмо за този период в романа си „Градина във Венеция”. Разказва увлекателно, със самоирония, с тъга, с ерудиция. Ние, сподели той на представянето на романа си, смятахме, че сме над политиката и всекидневните неща, гледахме ги сякаш от един балкон, отвисоко и си живеехме добре, но дойдоха 90-те и внезапно балконът се срути

Роден през 1959 в Белград, Проданович е част от случилото се, той познава отвътре преживяното не само на „свой гръб”, но и от сънародниците му. Разбира се, в романа присъства любовта, обаче по специфичен начин присъства и съвременното изкуство, което като художник Милета Проданович добре познава - Венецианското биенале става място на действие в книгата. Сръбският писател навлиза дълбоко в проблемите на поколението си, но засяга и общовалидни за всяко време въпроси за морала, приятелството, любовта, за същността на изкуството. Той има запомнящо се участие в сръбския културен и обществен живот поради активната си гражданска и политическа позиция. Автор е на романи, разкази, пътеписи, есеистика, получил е много награди и е превеждан на различни езици. Българският превод е на Русанка Ляпова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50