Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народе????

БНР Новини
Максим Генчев (крайният вдясно), режисьорът на филма „Дякон Левски”, посреща гостите на премиерната прожекция в зала 1 на НДК
Снимка: Булфото

В навечерието на годишнината от обесването на Левски, „иконата на българската свобода” ,както го нарече президентът Плевнелиев, обществото ни беше разединено. За първото разединение си знаехме от опит - партия „Атака” и нейния лидер Волен Сидеров нямаше как да се смеси с всичките официални и не дотам официални българи пред паметника на Апостола и така да загуби от харизматичния си облик. Партията и нейния лидер изчакаха множеството да се разотиде и тогава, в падащата нощ, се отправиха към паметника - сериозни, плашещи, величави, истински… Но това, както вече казах,си го знаем и не ни прави кой знае какво впечатление.
Думата ми е за едно друго разединение, провокирано от филма на Максим Генчев „Дякон Левски”, чиято премиера, като на първи пълнометражен филм за Апостола, се състоя в зала 1 на НДК дни преди 19 февруари. Ето тука се изпокарахме. Най- нервен от всички се оказа режисьорът, той същият и сценарист на филма, който с раздразнен тон ни съобщи, че изобщо не му пука за тези, които плюят филма, и щом неговата представа за Левски е обект на дискусия значи, че той е вървял в правилна посока.
Правилна, правилна, ама ние, които иначе можем да сме всякакви наплеватели и нихилисти, не искаме да ни се нарушава представата, единствено, за Васил Левски, била тя и митологизирана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15