Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земни майки сред нимфи, жрици и богини

БНР Новини
Доц. д-р Кръстина Панайотова (вляво) и гл. асистент д-р Веселка Кацарова в студиото на "А сега накъде?"
Снимка: Емил Николов



Те имат привилегията да „четат” земята, по която стъпват. Притежават, поне на пръв поглед, невидими за другите сензори какво лежи отдолу, под пластовете камъни, пръст и пясък. Разбира се, всичко това се опира на сериозни познания. Помежду си говорят език, често неразбираем и сух за околните, изпъстрен с латински и гръцки термини. С вещината на професионални строители обсъждат зидарии, влага, бои и мазилки. „Това във височина - толкова. Онова на дълбочина и широчина значи, че покривът и стените трябва са с еди-какви си пропорции”… Попитайте специалист от областта на протокола дали е възможно външен човек да се показва в гуменки и маратонки пред високопоставени особи? За жените в археологията - може! Така си бродят, в компанията на каменни нимфи, властни жрици, капризни богини и велики владетели…Влизат в тяхното време, в техните обиталища, храмове и гробници. Търсят отговори на хилядолетни въпроси.
През по-голямата част от годината те са предимно със спортни обувки. Налага им се да издържат дълго „на крак”. Всъщност, най-често старателно приведени над някой изкоп, в очакване да се случи поредното чудо: да открият безценна и вълнуваща находка.
Жените - археолози са на терен, в жеги, дъжд, студ… Гонят графици. Притискат ги срокове. Отчети. Неусетно идва времето за следващ проект. („Дано да стане, Боже!”)
Сякаш неусетно порастват и децата им. Неусетно ли? - Само тези влюбени в професията си жени знаят цената да си далеч от семейството, уютния дом и любимите хора. Колко телефонни разговори са скрити зад това порастване! Добре, че се появиха новите технологии.
Те имат привилегията да слизат в пластовете история. Като във фантастичен роман, докосват дарове за богове, богини. Влизат в светилища и сакрални пространства, недостъпни за мнозина простосмъртни. Те, земни майки в човешкото си днешно битие. И жрици на необятната наука Археология.
Къде у нас се намира Светилището на нимфите и Афродита? Какво не знаем за античната мода и нрави? До 29 март 2015 г. в НАИМ при БАН продължава изложбата "Българска археология 2014", с най-интересните находки на изминалия сезон. В навечерието на 8 март в предаването „А сега накъде?” гостуваха доц. д-р Кръстина Панайотова, ръководител секция „Антична археология” в НАИМ при БАН, и гл. асистент д-р Веселка Кацарова.
Чуйте част от техния разказ в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15