Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята не е чак толкова идиотска

Много обичам идиотските идеи. Те ме вдъхновяват да измислям и аз идиотии, а известно е, че за да живееш добре и спокойно в днешно време, трябва да си или политик, или идиот.
Ето, тези дни например научих, че имало идея да се направи плавателен канал, който да свързва Русе и Варна. Впрочем тази идея не била нова. Още преди Освобождението била хрумнала на някой си Таяр бей, но тогава Негово Величество Султанът му казал: „Сус бре, керата!”, освен това го нарекъл абдал и будала и дори го напсувал по анадолски обичай. Та идеята замряла.
По-късно - през 1927 година, тя отново възкръснала, но заради настъпващата криза замряла отново.
Отново възкресение - през 1972 година и отново замиране.
И премиерът Костов я реанимира по време на своето управление, но защо не я осъществи - един Господ знае! Вероятно не са му стигнали парите, които държавата тогава взе при приватизацията на БГА „Балкан”. Както и да е, идеята има своето четвърто възкресение, което мен лично ме радва и ме стимулира творчески.
Защо - мисля си - само канал „Русе - Варна”?! Можем да направим и канал „Видин - Солун”, с отклонение „Петрич - Охрид”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40