Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Ананиев:

Бизнесът губи 1,5 млрд. лева при налагането на данъка върху сделките от България към Гърция

| обновено на 07.04.15 в 18:55
Кирил Ананиев
Снимка: БГНЕС

Българският бизнес може да губи по 1,5 млрд. лева годишно, ако влязат в сила промените в гръцкото данъчно законодателство. Това съобщи зам.-финансовият министър Кирил Ананиев на заседание на бюджетната комисия в парламента.

С промените в гръцката данъчна система 26% върху оборота на сделки от страни с по-благоприятни данъчни системи, каквато е и българската, ще бъдат авансово удържани и евентуално възстановявани, едва когато се докаже, че сделката е реално осъществена. Задържането на парите от гръцкото правителство ще окаже негативно влияние и върху българските фирми, работещи с гръцки партньори, както и върху повече от 14 000 гръцки компании с бизнес у нас.

Законовите промени в Гърция все още практически не са влезли в сила, защото липсват поднормативни актове. Върху тях обаче се работи усилено, каза Кирил Ананиев:


Ако продам стока за 100 евро, на мен ми се плащат 74 евро. Другите 26 ще чакаме първо да вземе решение гръцкото правителство дали да ми възстанови тези пари и това всичкото се отразява естествено върху българския бизнес.

Според Йордан Цонев от ДПС, Гърция третира България като офшорна зона, което е недопустимо:

След като нас ни третират като офшорна зона, ние не сме, ние трябва да предприемем абсолютно същата мярка, без изобщо да се боим.

Румен Гечев от БСП допусна, че Брюксел ще разреши на Гърция да наруши законодателството:

Ако Гърция не си осигури други източници, в това число и "жертви“ като България, ще трябва Европейската централна банка да им попълва бюджета.

От правителството засега не са склонни към реципрочни мерки, защото това би било икономическа война с Гърция. Ако дипломацията обаче не помогне, България ще сезира съда в Люксембург:

Ние вървим по дипломатически път, вървим също и с разговорите с Европейската комисия. Ако не стане по дипломатически път, продължаваме си процедурата по пътя, който ни води до съда в Люксембург. Принципно стокооборотът е 2,8 млрд. евро. 26% - това са някъде малко под 800 млн. евро или около 1,5 млрд. лева, категоричен беше Ананиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.