Тази година, първи в листата на пролетните хорови фестивали у нас се вписаха шуменци. Там от 2 до 5 април се проведоха за 23 път традиционните Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”, в които участваха общо девет състава (осем български и един от чужбина - Кишинев, Молдова). В три поредни вечери многобройната публика в концертната зала „Проф. Венета Вичева” на Община Шумен аплодира участниците и техните диригенти и открито изрази пристрастията си. А те, общо взето, съвпаднаха с наградите, които бяха раздадени на сцената след заключителния акорд.
В последните години, с много малки изключения, хоровите фестивали в България придобиха конкурсен характер. Дори и тези с дългогодишни традиции, като шуменския, решиха да изведат напред състезателното начало, с цел да откроят най-добрите участници.
Проф. Венета Вичева е инициатор за създаването на Хоровите празници в Шумен през 1971 година и сега, две години след нейната кончина, фондация „Проф. Венета Вичева” с председател Томислав Вичев учреди награда за диригентско майсторство на нейно име, която съвсем заслужено получи хор „Детска китка” от Пловдив с диригент Яна Делирадева. Статуетката връчиха проф. Теодора Павлович и Томислав Вичев, племенник на проф. Вичева. Този състав определено ме впечатли, не само с вокалното си майсторство и разнообразен репертоар, а най-вече с яркото си сценично присъствие, което много рядко наблюдаваме в елегантен и точно дозиран вид на нашите сцени. Хорът-домакин „Бодра песен”, ръководен от Деница Узунова също показа високи умения и бе обявен за европейски посланик на хоровото изкуство - отличие, давано от Европейската хорова федерация към Европейския съюз. То бе връчено от Жан-Пиер ван Авермаат, генерален секретар на федерацията. Балканският хоров форум в лицето на своя президент акад. Емил Янев пък награди шуменските певци за най-добре представил се хор. И още едно отличие - за най-добър диригент и хор от г-н Авермаат, поделено с Хора на варненските момчета и младежи на Дарина Кроснева.
23-те Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников” отново събраха много гости от страната и чужбина, сред които се открои обаятелната фигура на талантливия словенски диригент и композитор Амброж Чопи. За първи път тук, на шуменска сцена с хора на домакините, той представи цялостно своята творба Missa brevis за хор, пиано и ударни инструменти с участието на Жанета Кацарова (пиано) и Даниела Ламбова и Димитър Димитров (ударни инструменти).
Тазгодишният фестивал имаше специално посвещение, адресирано към 140-годишнината от рождението на патриарха на българската хорова песен Добри Христов. В рамките на събитието се проведе творческа среща на тема „Детското хорово пеене в България и Европа” и представяне на нови нотни сборници.
Цялата пъстра документална картина с музика и интервюта разпределихме в две поредни издания на Cantate Jubilate с водещи Мануела Манчева и Димана Тодорова. Надяваме се, в пълна степен да усетите фестивалния дух, изпълнен с много положителна енергия и вдъхновение.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg