Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Улпия Ескус - колелото на Фортуна”: Улпия Ескус - градът на щастливите хора

БНР Новини
Общ изглед към останките от храма на Фортуна в Улпия Ескус
Снимка: Гергана Кабакчиева
Мраморната статуя на богинята на щастливата съдба - Фортуна от Улпия Ескус. Снимка: НАИМ при БАНАко другаде в голямата римска империя са издигани храмове на божества, то в този град нещата направо надминават вижданията за почитане на висшите сили. Ще разберем защо е важно да откроим особената почит, с която в Улпия Ескус обгрижват Фортуна, богинята на съдбата и най-вече на щастието.

За да е щастливо цялото население, явно там хората са измислили твърде ефективен модел за градско управление. Кой е имал правото да става кмет? Какви са били изискванията към кмета, който впрочем, работел без заплата. Има доста интересни примери за организацията на обществения живот, които е полезно да припомним днес, когато твърде много се говори за антикорупционни механизми. Древните са ги имали. И са ги прилагали!

Разказват  доц. д-р Гергана Кабакчиева, Соня Лазарова от Историческия музей, Плевен, Николай Русев, историк.
   
На снимката вляво: Мраморната статуя на богинята на щастливата съдба - Фортуна от Улпия Ескус. Снимка: НАИМ при БАН


14 май


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03

Пепеляшка и изборът на лична парола

Във времето приказките са се доказали като най-надежден и интригуващ начин за предаване на послания през поколенията. Още от най-ранна възраст те ни запознават с различни поведенчески модели, решения и житейски ходове. Къде е общият знаменател между киберсигурността и вълшебните приказки и какво може да ни каже историята на Пепеляшка за..

публикувано на 03.09.24 в 11:29

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48
Кварталът Ла Бока

В квартала Ла Бока на Буенос Айрес от всеки балкон маха Марадона

В "Покана за пътуване" излъчихме като сериал разказите на художничката Петя Илиева за петседмичното ѝ пътуване из Куба, Бразилия и Аржентина. Неусетно стигнахме до Игуасу – водопадите, поделени между три държави Бразилия, Аржентина и Парагвай. Разказът ѝ започва от град Фос до Игуасу. Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро..

публикувано на 01.09.24 в 12:10