Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурата като симулант...

Арх. Мария Диамандиева
Снимка: Емил Николов

Цялото заглавие е „Архитектурата като симулант в халюцинациите на съвременните градски симулакруми”. Сложно ли стана? Това е една от статиите на арх. Мария Диамандиева. Симулакрум означава „копие без оригинал”. Терминът пък е въведен от Жан Бодрияр, който разглежда Обществото на консумацията. В какво време живеем само.

Не по-малко интересна от нейните статии е докторантската тема на арх. Диамандиева: „Културни феномени в архитектурната митология в началото на XXI век: архитекти-звезди”. Ако първата част на дисертацията е по-специализирана за широката аудитория, втората част - за архитектите-звезди, предизвиква любопитство дори сред хората, далеч от този бранш.

Всъщност, всеки от нас има мнение какви сгради ни заобикалят, как изглежда днес средата, в която се движим. Особено чувствителни ставаме, когато разговорът опре до изграждането на курортите - у нас и по света. Къде е по-зелено, по-чисто, по-уютно. Естествено, за вкусовете, както знаем, не се спори.  

Какво е архитектурата днес? Повече бизнес или философия за осмисляне на пространството, което обитаваме? Кой кого възпитава: човекът - околната среда? Или обратното? Между проблемите за наводнени райони, партийно боричкане, цени и качество на живот, тук - в София се проведе поредното Световно триенале по архитектура. По същото време пак у нас си даде среща елитът на световната геодезия.

Събития от важна величина, ако умеем да направим „прочит” защо избраха София за домакин на тези прояви. Лятото отново е пред нас. За поредна година всеки ще търси хотела, ресторанта, парка, плажа, изгледа към морето или планинския връх, които предпочита. Някога, сред първопроходците за построяването на Слънчев бряг, е бил бащата на арх. Мария Диамандиева - инж. Константин Диамандиев. Каква по-добра база за сравнение, когато у дома, в семейството, от най-ранна възраст детето получава първите си уроци по архитектура.

Днес професионалната биография на арх. Мария Диамандиева е изпълнена с неин личен натрупан опит: участия в проекти, научни публикации, обучение на студенти... Тя е и Главен секретар на Международната Академия на Архитектурата, организация със статут към ООН. Туризъм, приоритети, култура на строителната среда... Предлагаме ви още от размислите на Мария Диамандиева като специален гост в предаването „А сега накъде?”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15