Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вие сте на ход, господа умници!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Инцидентът в Гърмен ме убеди в едно – че имаме умни политици. Изслушах и прочетох цял куп коментари и на министри, и на депутати с най-различна политическа окраска, и всички те единодушно твърдят, че конфликтът в Гърмен не бил етнически и че причините за него били социални.
Което е абсолютната истина.
Абсолютна истина е, както казват интервюираните и коментиращи и министри, и депутати, че циганите не са крадци и разбойници по природа, по ген, ами са станали такива, защото са безработни, а са безработни, защото са неграмотни, нека го кажем по-меко – необразовани, и това е положението.
Да, това е положението!
Обаче ми се ще да ви попитам, господа политици, какво направихте вие през последните двайсет и пет години, за да не бъде това положението?
Какво направихте през този четвърт век за образоването на мургавите ни сънародници извън гръмките фрази за интеграция, за приобщаване, за обединяване, което в крайна сметка е едно и също, но на практика е само фрази, фрази и пак фрази!
Съгласен съм, че циганският проблем е социален.
Съгласен съм, че политиците ни са умни и правилно определят ситуацията.
Но пак ми се ще да попитам: уважаеми господа, къде бяхте вие и къде ви беше умът, когато с лека ръка бяха закрити Строителни войски, в които служеха, поради ниското си образование, предимно цигани, но където те научаваха занаят, добиваха специалност?
Къде бяхте вие и къде ви беше умът, когато пак с лека ръка се провеждаше ликвидацията на текезесетата. В много текезесета работеха много цигани. Повечето от тези каруцари, които сега си разиграват коня из София, Пловдив и всички големи градове, тогава препускаха с каруците из текезесарските ниви и в края на месеца се разписваха срещу прилична заплата. Обаче – ликвидация на текезесетата, съответно – ликвидация на заплатите.
Паралелно с всичко това безплатното и задължително образование в България постепенно стана де факто нито безплатно, нито задължително.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40