Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентът въведе трудов договор за един ден с промените в Закона за социалното осигуряване

| обновено на 01.07.15 в 12:00
Снимка: БГНЕС
Парламентът въведе трудов договор за един ден с промените в Закона за социалното осигуряване. Срещу промяната се обявиха депутатите от БСП с мотива, че това ще бъде против правата на сезонните работници. 

Еднодневният трудов договор ще се сключва за краткотрайна сезонна работа с работник или земеделски стопанин. С един работник може да се сключват трудови договори за не повече от 90 дни в една календарна година, приеха депутатите. Според депутатите от БСП, промяната е безсмислена. Михаил Миков коментира:
Това не е никакъв трудов договор. От него не произтичат никакви последици. Не може да има трудов договор за един ден. Това е абсурд. Неслучайно от него не са предвидени никакви социално-осигурителни последици. Това е обикновен граждански договор, който го съкращава лековато на трудов договор. Това е някакъв правен абсурд. Няма никаква пречка да се сключва граждански договор за такъв тип краткотрайни отношения по полагане на труд. Още повече, че няма и последицата социално осигуряване.
Според депутатите от ГЕРБ, промените ще работят и в полза на работодателите, и на работниците:
Работодателят-земеделец отива в Инспекцията по труда и купува, плаща авансово осигуровките на тези договори едностранни. Той купува пет, десет, сто договора за по един ден. Това е един нов модел, който се опитваме да видим дали ще работи, заяви Владислав Николов
Те ще бъдат осигурени предварително за фонд "Пенсии", фонд "Трудова злополука" и професионална болест. Тези хора ще бъдат узаконени. Те няма да работят в сивата икономика, каза Светлана Ангелова.
Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт също отправи критики:
Над 90 процента от този трудов договор няма белезите и елементите вече на трудов договор. Той става нещо между граждански договор и трудов договор. Вместо да се постигне този положителен ефект, ще има точно отрицателен ефект.
Колегата му Валери Симеонов подкрепи самата промяна:
Най-сетне сме свидетели на нещо, което взема страната и на работодателите. Аз като работодател, ако имам нужда от работа, която да се свърши за два дена, защо трябва да се ангажирам с изплащането на съответните осигуровки за пет дена и да наемам, да сключвам договор за пет дена.
Хората, които работят в селското стопанство, също ще са по-защитени сега с този текст, заяви и вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин:
Дали тогава, когато се наемат хора, които са на социални помощи и не сключват договори, за да не си загубят социалните помощи, това е по-малка експлоатация. Държавата има ли интерес - да има, защото по тези договори предварително се плащат всички осигуровки. Работещият има ли интерес - има, разбира се. Той е осигурен, за пенсия му се брои, има осигурителен стаж.

Неизползваният платен годишен отпуск трябва да бъде взет до средата на следващата година, решиха депутатите. Парламентът гласува също, че неизползваният размер на платения годишен отпуск може да се ползва до прекратяване на трудовото правоотношение.
Остава двугодишния давностен срок за използване на годишния отпуск.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.