Българите в чужбина да могат да гласуват на референдуми. Това предвижда Законът за референдумите, който влиза на второ четене в Народното събрание.
След като Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление бе приет от комисията по правни въпроси в края на юни, парламентът ще го разгледа на второ четене тази седмица. Прието бе за свикване на референдум да бъдат необходими 400 000, вместо сега необходимите 500 000 подписа. Депутатите приеха, че предложението, което е предмет на референдум, се счита за прието, ако в гласуването са взели участие не по-малко от 40 процента от гражданите с право на глас и с "да" са отговорили повече от половината от участвалите в референдума. Гражданите в чужбина също ще могат да участват в референдума.
Парламентът ще одобри и процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидат за подуправител, ръководител на управление "Банков надзор", на кандидат за подуправител на Управление "Банково" и на кандидат за подуправител, ръководител на Управление "Емисионно" на БНБ. Депутатите ще обсъдят и правилата за предлагане на кандидати, както и бъдещото изслушване на кандидатите за омбудсман на Република България.
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg