Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясновидецът и неговите предсказания

Как беше при Елин Пелин? „Като заваля дъжд, та цяла неделя! Тихо, кротко, ден и нощ.”
Ех, да беше така и при здравната реформа!... Да е само една неделя, па макар и цяла, и да е тихо и кротко!...
Но – не! Здравната реформа се точи вече двайсетина години и хич не е тиха и кротка. Тя се състои главно в закриване на болници, в увеличаване на здравни осигуровки, в ремонт на офисите на здравната каса и в раждането на народни мъдрости, според които у нас може да си позволи боледуване само човек с желязно здраве.
Едно от големите постижения на здравната реформа е създаването на гилдията на личните лекари (така наречените джипита) и въвеждането на направления за преглед при специалист.
Друго голямо постижение е въвеждането на лимит на споменатите направления. Имате, примерно някакво бъбречно заболяване – камъни там, или пясък, или не дай си, Боже, нефрит. И отивате при личния лекар, а той ви казва, че направленията за уролог са свършили, лимитът е изчерпан, минете другия месец или най-добре – в началото на другата година. Казва ви го най-учтиво, с благ медицински тон и още по-учтиво ви посочва вратата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40