Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синьо, зелено… А защо не и малко снежнобяло лято?

„На сафари с фотоапарат” е темата на тазгодишния Фестивал на пясъчните фигури в Бургас, който продължава до края на септември.
Снимка: Булфото

Някога …В началото на август и в разгара на лятото за първи път заедно се попитахме: „Накъде?” По Черноморието, под масовите  аплодисменти, скоростно се издигаха хотели. Бетонът безцеремонно заемаше свободните пространства, по хоризонтала и вертикала. Зеленото и синьото на паркове, градини и свеж въздух се стапяха пред очите ни. Накъде? И докога? Сякаш бетонът бетонираше и хората. Малките селища постепенно опустяваха. Поколения кандидат-гурбетчии растяха с веруюто: „Учи, дете, да идеш на Запад. Тук нищо няма да се случи”.
А се случваше…Плахо, но жилаво…Като онази маргаритка от един любим наш анимационен филм. Какво ли не я мачка, тя  оцелява. И става по-издръжлива.
Издържаха фолклорните събори, културните фестивали. Дори се появиха нови и нови. Сред безпаричие и орязани бюджети, археолозите продължават да вадят поредните съкровища и тайни. Има къде да се отиде у нас, да се видят интересни места. Без да се бием в гърдите, че „От нашето по-убаво нема”, преоткривахме онази България, за която дълго време в новините нямаше място. После и това започна да се променя към добро.  
А ние продължаваме да обикаляме малките и големи места, у нас и по широкия свят. Разширяваме кръгозора. Научаваме повече за други страни и народи. Оказа се, че и те, и ние можем да си бъдем интересни взаимно.   
Така дойде поредният 7 август на 2015 година. Вместо фанфарни рождени дни, си спретнахме задушевен празник „Ден, в който слушателите разказват”. Не че не го правят всеки път, но сега, за такива моменти, удоволствието е по-сладко, когато е споделено. Какво ново в поредната Седмица на морето? Винаги има нови изненади, например Първият Арт фестивал в Тюленово с творчески работилнички, изложби, музика. Не може на морето без кулинарното предизвикателство за най-вкусна традиционна рибена чорба. 
Какво ли още няма в началото на август? В Бургас пясъчните хора правят морската ваканция неочаквана и екзотична. „Пясъчни хора” не са летовниците, лениво обръщащи морни тела за равномерен загар. Чуйте предаването и ще разберете защо пясъчните хора, с които ви срещаме, знаят тайната колко трайно може да е нетрайното.  
Други приятели радиопътешественици споделят с нас колко и какви видове кълвачи може да срещнем по време на разходка, на различна надморска височина у нас. А колко цвята „шапки” носят кълвачите? И още, и още споделени любопитни посоки.

В горещото августовско лято, когато на човек му се иска прохлада, ще ви заведем и на Снежен фестивал. Останете с предаването „А сега накъде?” и ще научите къде по света, в разгара на жегата у нас, може да се порадвате на весела зима.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението - през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18