„Нека пеят народите” е учреден от Би Би Си Лондон през 1961 година като конкурс за английски хорове, а четири години по-късно вече има и международно участие. Организира се от Европейския съюз за радио и телевизия и се провежда през година на различни места на Стария континент. Единствено условие за участниците е сред тях да няма професионални певци. Журито оценява съставите чрез изпратените от тях записи, а допуснатите до финала се състезават на сцената в продължение на близо три часа, като двете части на концерта са разделени с двайсетминутна пауза.
Неизменен председател на журито на „Нека пеят народите” от 1997 година до днес е Бен Грьонхолд, оглавяващ музикалния департамент на Датското радио.
След дългогодишно отсъствие на български певчески състави от престижното международно състезание, през 2011 година „Драгостин фолк“ с ръководител Стефан Драгостинов се класира на финала и спечели втора награда в новосъздадената „Отворена категория“ за госпъл, джаз и фолклор. Сега отново имаме наш представител във финалното състезание за купата „Сребърна роза“ на 11 октомври т.г., което ще се излъчи директно по програма „Христо Ботев“ на БНР от Първо студио на Баварското радио в Мюнхен.
Ето какво сподели Ваня Монева преди заминаването в „Кантате юбилате“ на 7 октомври 2015 година.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg