Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Нашият ден” отбелязахме 57 години от смъртта на автора на „Облаче ле бяло”

| обновено на 12.10.15 в 14:15
Ралица Негенцова, внучка на Ран Босилек
Снимка: БГНЕС

На 8 октомври отбелязахме 57 години от смъртта на Ран Босилек – един от най-четените и обичани детски писатели у нас, както и един от създателите на художествено оформената детска книга в България. Генчо Станчев Негенцов, както е рожденото име на писателя, оставя неизличима диря в българското литературно творчество не само като писател, ненадминат в творчеството си за деца, но и като поет и преводач. Едва ли има българин, който да не е сричал стихотворенията „Родна реч” и „Родна стряха” в читанката си или пък да не е чел неговите „Патиланци”. Когато през далечната 1916 година като студент по право в Брюксел, воден от носталгията си по родния край, писателят написва „Облаче ле бяло”, едва ли е предполагал, че в продължение на почти 100 години то ще бъде пято от почти всички българи, живеещи в чужбина, като своеобразен химн на носталгията им по родината. Едва ли е предполагал, че толкова години по-късно то ще продължава да изразява чувствата на всеки българин, заминал далече от родина си, а те, за съжаление, в последните години стават все повече и повече...
Към спомена за Ран Босилек в „Нашият ден” ни върна не само архивният запис от Златния фонд на БНР, но и разговорът с неговата внучка – Ралица Негенцова – трето поколение юрист от рода Негенцови, председател на Висшия адвокатски съвет, член и говорител на ЦИК в периода 1992-2013 година, два мандата председател на Висшия дисциплинарен съд към ВАС. За сърцето на дядо и, пазено дълги години в стъкленица в дома му в София, който е и нейният роден дом; за отговорността да пишеш на същото това бюро, на което именитият ти дядо е написал едни от най-големите шедьоври в българската детска литература, както и за това дали някога ще има музей на писателя и на българската детска литература в София, чуйте разговора с внучката на писателя в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45