Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да се учи в час по литература?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Децата, завършили основно образование по новия Закон за предучилищното и училищното образование, който изисква промените в програмите, няма да знаят нищо за периода на Възраждането, кой е Паисий, Софроний, Чинтулов. Те ще имат само фрагментарни познания за творби от българската литература без да могат да ги включат в какъвто и да е исторически контекст. Това е мнението на доктора на филологическите науки Ваня Добрева. Завършилите 7 клас ще имат повърхностни понятия за това, кой е Борис I и какво е покръстване, няма да знаят за Кирил и Методий и техните ученици. Според Ваня Добрева това ще са хора, които не знаят, какво е Родина. Промените са правени набързо, защото програмите трябва да влязат от учебната 2016 година, твърди тя. Поетът и преподавател по български език и литература Николай Милчев поиска широко обсъждане на новите програми не само сред учители, но и сред творчески съюзи. Според него, хората, които подготвят тези програми, тестват имунната система на обществото и онези невидими граници, които очевидно са преминали. Николай Милчев твърди, че за втория автентичен предговор на История славянобългарска трябва да става дума всяка учебна година, ако е възможно, защото в него става дума за ДНК-то на българина, за едно време, пренесено напред със своя морал, своята етика и своите надежди. И това би могло да утвърди духа ни.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45