Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да се учи в час по литература?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Децата, завършили основно образование по новия Закон за предучилищното и училищното образование, който изисква промените в програмите, няма да знаят нищо за периода на Възраждането, кой е Паисий, Софроний, Чинтулов. Те ще имат само фрагментарни познания за творби от българската литература без да могат да ги включат в какъвто и да е исторически контекст. Това е мнението на доктора на филологическите науки Ваня Добрева. Завършилите 7 клас ще имат повърхностни понятия за това, кой е Борис I и какво е покръстване, няма да знаят за Кирил и Методий и техните ученици. Според Ваня Добрева това ще са хора, които не знаят, какво е Родина. Промените са правени набързо, защото програмите трябва да влязат от учебната 2016 година, твърди тя. Поетът и преподавател по български език и литература Николай Милчев поиска широко обсъждане на новите програми не само сред учители, но и сред творчески съюзи. Според него, хората, които подготвят тези програми, тестват имунната система на обществото и онези невидими граници, които очевидно са преминали. Николай Милчев твърди, че за втория автентичен предговор на История славянобългарска трябва да става дума всяка учебна година, ако е възможно, защото в него става дума за ДНК-то на българина, за едно време, пренесено напред със своя морал, своята етика и своите надежди. И това би могло да утвърди духа ни.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15