Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Милена Моллова: Публиката не може да бъде излъгана

БНР Новини
Милена Моллова в рубриката „Малки истории за големи музиканти”
Снимка: Мануела Манчева

Милена Моллова е емблематично име в българската клавирна музика. Вече повече от 70 години тя е на сцената - харизматична, пълна с енергия и безупречен професионализъм. Изградила се като изпълнител в школата на колоси като Емил Гилелс, Димитър Ненов, Панка Пелишек, днес самата тя е школа за настоящи и бъдещи големи таланти. Лауреат е на престижните музикални конкурси „Чайковски” в Москва, „Маргарита Лонг-Жак Тибо” в Париж, Международния конкурс на ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Бетовен” във Виена, гостува на концертните подиуми по целия свят, изнася множество концерти във всички страни в Европа, в Япония, САЩ, Канада. Репертоарът й е необятен, била е солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри, работила е с диригенти като Добрин Петков, Васил Стефанов, Кирил Кондрашин, Казуйоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин и много други.
Броени часове след рождения си ден, проф. Милена Моллова гостува в студиото на „Предаване без име”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30