Избрано от програмата
от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ с Радио Шумен
Проблемите на музеите у нас
• Гост: Станимира Ангелова, уредник на къщата-музей „Лайош Кошут”, млад историк, завършил Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
• Ще говорим какви трудности с финансирането, с осигуряването на атрактивно заплащане и привличането на млади кадри срещат музеите в страната. Кои са перспективите за тяхното развитие и какво им дава шанс за успех?
• Интервю с професор Минчо Мичев.
• Разговор за обучението в НАТФИЗ и шансът за театрална трудова реализация в съвремието
• Как руснаци честваха Масленица в Шумен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Можете да се насладите на музика от Сърбия и Босна и Херцеговина. Участват: оркестрите на Бобан Маркович, Кристиян Азирович, Братя Кадриеви, „Ноу Смокинг оркестра“ и др.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения и Георги Димитров, „Щуро маке“, Христина Ботева, Оркестър за народна музика на БНР и други.
от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• Музикална игра за разсънване на слушателите.
• Световен ден на мозъка – как да го запазим здрав за по-дълго време?
• Споразумението на ЕС с Турция – за какво се договориха Брюксел и Анкара?
• Отчетът на президента пред НС след консултациите с парламентарно представените партии – коментар на политолог.
• Годишнина на Джон Ъпдайк – отбелязваме я със записи от Златния фонд на БНР.
• Как да се включим във второто издание на инициативата „Колело за смет, за дете – велосипед“? – разговор с организатори и доброволци от кампанията.
от 11.00 до 12.00 часа
Маестро, музика
• Гост: Лозан Такев – поет, автор на текстове на български популярни песни.
• Рожден ден: Маргарита Забeрска, поп и джаз певеца и музикален редактор в програма „Христо Ботев“.
След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
Различни времена
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• „Българинът с потури, но с цилиндър“ – разговор с писателката Петя Александрова – автор на книгата.
• Бояна Петкова представя стихосбирката си „Осмоза“. Репортаж с участието на редактора на книгата Галина Николова.
• Кой е Михаил Чехов и колко от последователите на неговия метод в театъра са носители на най-престижни световни награди. Разговор с издателя Любен Козарев.
• Акценти от 20-ия Международен филмов фестивал „София филм фест“
• Изложба на професор Красимир Джидров в галерия „Средец“ свои творби. Интервю с големият български керамик.
• „Проект 33“ – в галерия „Европа“ – интервю с художничката Мег Коновска
от 14.00 до 15.00 часа
Артефир: Звезден експрес
Любовни дуети от прочути мюзикъли.
от 15.00 до 16.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: И рибар съм, и ловец съм
За хищниците – на два и на четири крака
Гост: Росен Мирчев – преследвач и изследовател на диви зверове, учен и ловец.
от 16.00 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: А сега накъде?
• Накъде за Тодоров ден? – Пъстър „букет” от покани и посоки.
• На екскурзия по пътеките на традициите с шапка невидимка и дисагите на дядо. А какво има в тях? – Празничен обреден календар, приказки и легенди, истории за бележити българи и още, и още... Как всичко това да не звучи демоде във века на технологиите, разказва Розалина Златкова от сдружение „Аз съм българче”.
• Умеем ли да „четем” знаците, които ни дава планината? Какви особености крие преходът от зима към пролет? Рисковете от последното спускане за деня. Важни полезни съвети за скиори, сноубордисти, всякакви любители на снежните спортове, както и за почитателите на пешеходния туризъм.
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
Как се създават свободни, отговорни и осъзнати личности или изкуството да си родител – разговор с част участниците в отминалата наскоро Академия за родители. Гости: Мартина Велева, педагог, Ирина Атанасова, детски психолог, и Калбие Ходжева, създател на платформата „Супер мама“.
от 18.20 до 18.30 часа
Време за приказка
„Вещицата от село Покапаля“ по италианска приказка
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Поздравителен концерт
Гостува Славка Петкова – странджанска певица от първия хоров състав на Държавния фолклорен ансамбъл„Филип Кутев“, София.
от 19.30 до 21.20 часа
Музикални вечери
Вечната българска класика.
В началото на януари 1933 г. е учредено Дружеството на българските компонисти „Съвременна музика“. Сред основните задачи на дружеството е възможно най-широко представяне на българска музика – в България и извън границите й.
Много преди официалното обявяване на целите и задачите, работата по насърчаването и представяне то на българското творчество върви с пълна сила – главно благодарение на българските музиканти, които учат, специализират, концертират в различни европейски страни. Сред най-активните е Димитър Ненов – един от най-интересните европейски композитори и пианисти по това време. В 20-е години учи архитектура и, паралелно с това, музика в Дрезден. В началото на 30-е окончателно се посвещава на музиката: учи в Италия, специализира при Егон Петри в Закопане, в същото време усилено концертира в тия страни. В 1931 г. замисля и осъществява българска радиовечер в Рим. Проекта споделя в писма до колегата и приятеля Петко Стайнов. Замисля подобни радиовечери и в други италиански градове.
В предаването ще звучат голяма част от творбите, предложени от Димитър Ненов в Римската радиовечер – в две части: камерна и симфонична – от Петко Стайнов, Хераклит Несторов, Любомир Пипков, Панчо Владигеров, Цанко Цанков, Димитър Ненов.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Леда Милева
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Ще се съгласят ли българските граждани с гласуване по принуда, каквото вече съществува в някои европейски страни – разговор в студиото с част от организаторите на насрочения за 21 март протест срещу Закона за задължително гласуване.
• Отзвук от протестите срещу забраната за дивото къмпингуване – интервю с участници в тях.
• Репортаж от 20-ото юбилейно издание на „София филм фест“.
от 23.00 до 24.00 часа
Музиката, която обичате – Български изпълнители
Поредицата „Да успееш в Германия“ – първо издание.
Людмила Георгиева – сопран, живее и работи в Хамбург.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg