Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален конкурс за иновативни училищни модели

Снимка: ngobg.info

Преди 25 години група педагози, обединени от общи идеи за образованието, успяват да ги осъществят в едно софийско училище. Иновативният модел на 151 СОУПИ работи в продължение на 12 години, след което е преустановен. Всичко започва с един конкурс за иновативни училищни модели, обявен от Министерството на образованието по инициатива на педагозите. Идеята събира съмишленици, които стават преподаватели в новаторското училище и които след закриването му не се отказват от желанието си да работят за ново образование и ново училище, съответстващо на съвременния свят.
Днес авторите на модела от сдружение „Професионален форум за образованието“ смятат, че отново е време да се направи опит за „пробив“ в закостенялата система на традиционното образование. Според тях начинът е да се даде шанс на иновативни училищни модели, а техният опит и постижения неминуемо ще раздвижат и тежката машина на масовото училище. Затова сдружението обявява Национален конкурс-стартъп за училищни модели. На основата на практическия си опит и за улеснение на участниците, организаторите предлагат проектна рамка за разработване на цялостен училищен модел, тъй като, казват те, училището е система, в която не може да липсват елементи.
Първият кръг от конкурса приключва на 24 юни, а след селекция на представените проекти на авторите ще бъде предложено обучение, за да бъдат изведени моделите до вид, в който да могат да бъдат предложени пред обществеността. От сдружение „Професионален форум за образованието“ инициират и създаването на асоциация „Иновативно образование“ – нещо като творчески педагогически съюз, отворен и за родители, който да работи за преосмислянето на педагогиката в днешния ден.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо "изгаряме от срам" и други любопитни въпроси

Темата в това издание на "Време за наука" е една от най-дискомфортните човешки емоции – срамът. Сигурно няма на този свят човек, който поне веднъж да не се е червил, да не е изгарял от срам, а ако има такъв човек, вероятно е социопат. Знаем за какво служи страхът, за какво ни предупреждава болката.  За какво ни е срамът се питаме във..

публикувано на 11.03.25 в 11:31

Проблеми в професионалното образование

Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към..

публикувано на 11.03.25 в 08:20
Инж. Емил Митев

Еврика! Успешни българи: инж. Емил Митев

"Най-важното през целия ми живот е било, че никога не съм спирал да търся нови решения и да уча. Най-важното е да не спираш да упражняваш знанията, които имаш, да търсиш начин да ги надградиш, за да правиш нещата по-лесни, по-прости и по-сигурни. Така растеш!" – това е изводът, който инж. Емил Митев прави на този етап от живота си. Той е носител..

публикувано на 10.03.25 в 17:05

Главен асистент от УНСС пее български песни на индийска сватба

Главен асистент Силвия Георгиева от Университета за национално и световно стопанство, катедра Предприемачество, неотдавна беше в любимия ми щат Гуджарат, за да преподава в тамошния университет. Тъй като не съм ходила в Ахмедабад след ковид пандемията, нямам търпение да я разпитам за този най-голям град в щата, който е и на седмо място в огромна..

публикувано на 10.03.25 в 16:40

Биологическият факултет предлага бъдеще за младите

Само три години след създаването на Софийския университет са сформирани катедрите по ботаника (1891) и зоология (1897). За десет години броят на катедрите се удвоява и те осъществяват обучение на студенти в рамките на Физико-математическия факултет, в специалността Естествена история. През 1944 г. специалността се разделя на две – Биология и..

публикувано на 10.03.25 в 11:15