Това не е само най-бързия и немногословен начин да привлечем вниманието. На този ден от Страстната седмица се чете Притчата за талантите, за това как господаря преди да замине раздал имота си на слугите си: „на едного даде пет таланта, другиму два, другиму един, всеки според силата“. Знаем и какво е направил всеки от тях –как първите двама са удвоили даденото им и каква е поуката от тази притча.
Ако дарбата се дава според възможностите на човека да я развива, то цигуларят Георги Бадев от ранната си възраст е показал, че е достоен за дарба от най-голяма величина, че може да се справи дори и с препятствие, непреодолимо за обикновен човек и да се превърне в легенда още приживе. Но също и да остане мил, добросърдечен и отворен за другите. Тази вечер ще общуваме отново по най-прекрасен начин с него, като слушаме Георги Бадев, на един от последните му рецитали в Токио от 25. май 1998 г., заедно с неговата съпруга, пианистката Пепа Шандуркова. За първи път в ефира на програма „Христо Ботев“ на БНР ще бъдат излъчени документалните записи, съхранени в архива на големия цигулар. В програмата на този рецитал са били изпълнени творби, които не са били документирани от негови концерти преди това у нас, те са единствените записи, в които слушаме изпълнението му на основни, ключови творби в камерния му репертоар. Освен Сонатите за цигулка и пиано от Бетовен оп.12 № 1 в ре мажор и Цезар Франк, Поема оп 25 на Шосон, ще звучи в пълното и великолепие, като един изпълнен със светлина и мощ символ на огромния талант на Георги Бадев, Партита № 2 в ре минор за соло цигулка от Й. С. Бах, с неподражаемата му Шакона на финала, по дълбочина и изразителност със сигурност сред световните и интерпретации.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg