Шестото издание на платформата за съвременна фотография „Майстори на фотографията” представя изложбата на Лени Кравиц Flash (Светкавица). Част от Flash е и изложбата Ascension (Издигане) на Матю Битон - фотограф, графичен дизайнер и личен фоторепортер на Лени Кравиц. България е четвъртата спирка на уникалните изложба. Преди да пристигнат у нас двете изложби са били показвани само по веднъж в САЩ, Германия и Австрия. Те могат да се видят в София до 7 май в залата на Телефонната палата. Матю Битон беше в София за откриването на двете фотоизложби и остана очарован от българското гостоприемство.
Наричат Матю Битон „фотографът на звездите”, защото е работил с почти всички в музикалния бизнес. Той е носител на много награди, но може би едно от най-важните признания остава номинацията му за наградата „Грами” през 2009 г. за бокс сета на Джейнс Адикшън A Cabinet Of Curiosities. През 2012 е награден с рицарски орден на Франция за приноса си в изкуството. Освен като фотограф Битон се изявява и като музикант, работи по саундтрака за филмите от поредицата „Трансформърс” и „От другата страна”, а също прави и своя режисьорски дебют с документалния филм „Да си спомним за любовта” (Looking Back On Love), който разказва за работата му с Лени Кравиц по албума Black and White America.
Всичко за Матю започва от любовта му към музиката, която води своето начало от детството му, когато започва да колекционира албуми на Принс, оттогава притежава абсолютно всяко издание на албуми - на винилови плочи и на СД-та на Принс от всяка една държава. Матю в крайна сметка се запознава с идола си и дори прави няколко проекта за него. Битон започва да работи като графичен дизайнер още на 11 години - прави реклами на магазини за дрехи в Париж, а със спечелените пари си купува билети за концерти. Професионално започва да работи с музиканти на 18-годишна възраст и с течение на времето решава вместо да наема фотографи, които да му помагат - той самият да стане такъв.
Битон и Кравиц работят заедно почти непрекъснато от 2008 г. Съвместната им история започва много преди това - те са приятели още от младежи, когато и двамата се оказват в Лос Анджелис. Матю е дошъл от Париж, а Лени от Ню Йорк.
За работата на приятеля си Лени споделя: Снимките на Матю напълно улавят есенцията на това кой и какво съм аз в момента, а той притежава способността да пречупва атмосферата.
В интервюто на Ася Чанева Матю Битон разказва за впечатленията си от България, говори за усещането си за черно-бялата фотография, за това колко много Лени Кравиц харесва българската си публика.
Матю Битон споделя какво място в живота и в изкуството му заема Принс и колко много иска отново да работи отново с него. Само две седмици по-късно Матю даде интервю за CNN, в което вече трябваше да говори за Принс в минало време…
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg