Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Солта по пътя на цивилизациите”: Парите по пътя на солта

Снимка: архив

Всички знаем колко вредно е да се прекалява със солта в храната. Тогава какъв смисъл влагали древните хора в израза: „Той яде сол”? Така се говорело за човек, който не е просто богат или заможен, а направо е потънал в разкош. Можел да си позволи да притежава сол, колкото поиска, и да похапва от своето богатство по всяко време, в буквалния смисъл на думата. На много места по света първите пари се отсичали от здрави, солидни кюлчета …не злато, а истинска, твърда сол. Да опитваш разплащателното средство със зъби е останало като практика във времето, макар и с друга цел. Търговците захапвали златните монети, за да се уверят, че са истински. Със солта нямало проблем: или е солена, или не е сол. Големият въпрос идвал от водата. При пренасянето на солени пари с кораб, след първите по-високи вълни, безценният товар се стапял и безвъзвратно изчезвал. И сухоземните пътища били не по-малко рискови. От разбойниците може и да избягаш. От дъжда – не. Бури и наводнения обърквали всякакви предварителни сметки. Останал изразът: „да не ти излезе солено”, както и поуката: „Раната се бои да не й сложиш сол. Солта се бои да не я сложат във вода”. Дори когато се появили металните пари, в много от тях се запазил споменът за ролята на солта: солди (италиански монети), халер или хелер (от хал – на келтски сол). Думата солдат (войник), използвана и до днес в някои езици, идва от солената дажба, която древните воини получавали като надница.

И съвременната дума за заплата salary, в английски език не е нищо друго, освен порцията сол, давана като възнаграждение за свършената работа. Още много любопитни неща знаят за парите по пътя на солта Валентина Григорова, проф. Васил Николов, Катя Христова, Елка Пенкова, Бистра Божкова и други.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35