Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор и Елена Чучкови: Музиката е един свят в повече

БНР Новини
Виктор и Елена Чучкови - специални гости в „Предаване без име”.
Снимка: Мануела Манчева

Всички вече отдавна знаят отговора на въпроса „Моля кажете не на шега, кой нарисува тази дъга”. Композитор, пианист, преподавател и преди всичко - обаятелна личност - Виктор Чучков е любим музикант на няколко поколения слушатели. Професор по камерна музика и преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, два мандата председател на Съюза на композиторите в България (1999-2005), неговите творби се изпълняват в над 16 страни в Европа, Азия и Латинска Америка. Автор е на някои от най-обичаните детски песни, сред които „Химн на сътворението” и „Дъга”.

Дали защото е писал много музика към филми или защото такава е съдбата на артиста, но животът на Виктор Чучков е пъстър и увлекателен досущ като на кино. Да се разговаря с него винаги е интересно, а когато в разговора са включи и неговата съпруга - Елена Чучкова - разказът става още по-интригуващ. Броени часове след юбилейния концерт, състоял се в зала „България” по повод 70-годишнината на композитора с участието на Радиооркестъра, Виктор и Елена Чучкови гостуват в студиото на „Предаване без име” и с много чувство за хумор разказват за запознанството си, за дългогодишния си „семеен стаж” (който тази година също отбелязва юбилей!) и за музиката, която ги е събрала и която и до днес продължава да дава смисъл на живота им.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36