Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огледало на времето: Женската красота през вековете

БНР Новини
Пръстен. Античен некропол на Месамбрия (Несебър). Злато, аметист. ІІІ – ІI в. пр. Хр.
Снимка: Красимир Георгиев

Имало ли е модни тенденции през ранно-желязната епоха? Колко стари са татуировките? Какви технологии са използвали майсторите на накити преди векове? В Националния археологически институт с музей при БАН до 25 септември е представена изложбата „Огледало на времето: Женската красота през вековете”. Експонирана е в залата за Временни изложби на музея. Акцентът е предимно върху женската мода в земите на днешна България в периода от ранно-желязната епоха (Х-VІ в. пр. Хр.) до Късното средновековие. Тя проследява промените в прически, облекло и украшения на благородната жена през вековете, разгледани на фона на важни явления в историята на Югоизточна Европа като Гръцката колонизация, попадането на българските земи в рамките на Римската империя, създаването на Българската държава, попадането й под византийска и по-късно османска власт.
Много може да се говори за експонатите, но най-добре е да се видят на място. Да вземем за илюстрация пръстена на снимката. Той е от античен некропол на Месамбрия (Несебър). Злато, аметист. ІІІ – ІI в. пр. Хр.
През ІV – ІІІ в. пр. Хр. в Тракия навлизат модни накити, характерни за космополитния елинистически свят. Стават популярни полихромните ефекти в украсата чрез емайл и инкрустация на цветни камъни и стъкло. Новият стил доминира и през ІІІ – І в. пр. Хр. Изявява се главно в крайбрежните елински градове, които следват ритъма на развитие на гръцката ювелирна мода. Тя е в разцвет в Месамбрия, където сред всички бижута, които са на мода, са и пръстените със скъпоценни камъни.
А има още толкова изящни и красиви накити, пособия, с които дамите винаги са намирали начин да откроят своя стил и вкус.  
За най-интересните акценти в изложбата разказва директорът на музея, доц. д-р Людмил Вагалински.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18