Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един човек със сини вени от химикалки или радиопиеса на Константин Павлов

БНР Новини
"Древна трагедия" събира изключително силен творчески екип през 1998 година - актьорите Атанас Атанасов, Ивайло Герасков, Йоана Буковска, Йосиф Шамли, Кръстю Лафазанов, Валентин Ганев, Константин Коцев, Арсения Стойчева, Велислава Стоянова и Иван Радоев, режисьора Христо Симеонов – Риндо, композитора Асен Аврамов, звукорежисьорите Живко Марев и Димитър Василев. Пиесата е написана 30 години по-рано, през 1969 година и това е един от петте драматургични текста на Константин Павлов - "Птици" (1968), "Бунт в неделя" (1968), "Древна трагедия" (1969), "Стари неща" (1969) и "Персифедрон" (1993). Древна трагедия досега няма сценична реализация. Радиотеатърът в неделя, 15 май, ви предлага тази продукция, базирана върху алегоричен сюжет и изпълнена с политически и философски подтекст, който има своята интерпретация както във времето на създаването си, така и във времето на записите, а със съвсем други очи и уши можем да пристъпим днес към нея и да намерим не само болезнена рефлексия на минали режими, но и един особен суров и рязък екпресионизъм, който нагазва дълбоко в разчленяването на човешката душа.
Богатият и безценен опит на автора като киносценарист “Спомен за близначката”, “Чуй петела!”, “Илюзия”, “Масово чудо”, “Бяла магия”, “Памет”, “Селцето”, “Без драскотина” проличава още във фрагментарността и свободното монтажно конструиране на тази ранна пиеса. Тук, разбира се, при това съвсем неминуемо и естествено проличава и неговият поетичен талант и стил.
 Древна трагедия е трудна и умозрителна пиеса, истинско предизвикателство за радио, което екипът на Христо Сименов Риндо превърна във внушително и започнящо се аудио.  

Един човек
със сини вени -
от химикалки
(укази, наредби,
медали, титли)
и мастило
осинени -
умря дълбоко...

Умря дълбоко!
Душата му
обаче се зарея:
в небето родно,
мургаво и синеоко.

О, страннико -
стори поклон!
А после: плюй
и отмини.

Дано такава слава
Никога!
О, никога -
те осени!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02