Страната в Африка с най-голяма концентрация на паметници на ЮНЕСКО. Единствената на континента, никога непопадала под колониална власт. Една от първите на планетата, приели християнството като официална държавна религия след Армения и Римската империя, в която се намира предполагаемото място, където се допуска, че се съхранява Кивота на Завета Господен с десетте божии заповеди, дадени на Мойсей на Синайската планина и където са открити останките от прамайката на цялото човечество – първият изправил се на два крака австралопитек Люси, датиран на три милиона и двеста хиляди години. Мястото, където легендите за цар Соломон и Савската царица се конкурират с хиперреализма на мизерията във времена на исторически превратности. Най-планинската африканска страна, в която недалече от Червено море се намира феноменалната солена пустиня Данакил – падина на около 120 метра под морското равнище с най-ниско разположеният вулканичен кратер на планетата ни, на 45 метра под морското ниво, накарала учените да родят термина „геоложка депресия.“
Това е само част от природния и духовен колорит на Етиопия, родила далеч не само първите кафеени плантации. Какви други изненади ни очакват в храмовете на Аксум и уникалните скални църкви на Лалибела, както и в Данакилската депресия, където сред каньони от каменна сол, заобиколено от вулканите на Димящите планини живее племето афари, разказват лекарят Славян Стоилов и географът Димитър Желев.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg