Често пъти на някои събития, обществени дискусии, свързани с деца в риск или пък с философско-етичните проблеми на обществото можете да забележите скромен монах в черно расо, който почти незабележимо и извън споровете повдига някакъв проблем – в повечето случаи социален, и чака отговор на конкретни въпроси… Това е игуменът на Кладнишкия манастир „Св. Николай Мираклийски“ – Рафаил, на когото енориашите му от близкото до София село Кладница се смеят, че често става медийна звезда…
Все пак игумен Рафаил е героят на „Истории в ефира“ не защото на няколко пъти е станал център в медиите със своите категорични позиции… По въпроса с бежанците влезе в противоречие с официалната позиция на Българската православна църква срещу допускането на повече бежанци у нас, има своя собствена позиция по въпросите на толерантността, изказа се остро срещу така обичаните от светските хора курбани за празници на светии, изобщо има мнение по много обществени проблеми…
И макар обществените изяви на отец Рафаил сами по себе си да са достатъчно интересни – все пак неговата основна житейска задача, която е превърнал в съдба - е грижата за деца, останали без родители, без дом и без семейства…
Постоянния интерес на отец Рафаил към децата в риск датира от най-младите му години, когато след завършването на Богословския факултет няколко години е работил като социален работник в София, точно по времето, когато тези служби едва-едва започваха да работят… години след завършването на факултета е решил да се посвети изцяло на църквата и се е подстригал като монах…
Човек би си представил Рафаил като един благ свещеник, чиято основна задача е просто да успокоява и призовава за християнско търпение страдащите от своите собствени проблеми или чиновническо бездушие деца и възрастни… както подобава на свещеник. Не, в повечето случаи отец Рафаил обикаля домовете за деца в риск, работи с неправителствени организации, досажда на съда, на прокуратурата и на местните власти, когато разбере за някакъв проблем… Съдбата му да помага го е срещнала с различни несправедливости по отношение на най-беззащитните – децата…
Може би по тази причина чести негови дестинации са управленията МВР в Пернишкия регион, където често е викан за свидетел по някои дела свързани с деца, кметските кабинети и дори столичните големи институции…
В разговора за „Нашият ден“ отец Рафаил пропуска да спомене, че лично се е погрижил някои изведени от институции деца да започнат посещения при логопед, при психотерапевт, при специализиран лекар… той понякога е много доволен, че първите срещи между родители и деца – когато става дума за „завръщане“, стават в църквата… там е малко по-лесно близките, разделени по силата на някакви обстоятелства – да се „намерят“ отново… В това е силата на вярата и на християнските ценности, а не в езическите курбани, поклони и салтанати – така смята той…
Йеромонах Рафаил е лауреат на специалния приз „Гражданска доблест“ за 2015 година за „смела гражданска позиция“…
Независимо от медийната известност, игумен Рафаил не желае да замени малкия, зле изглеждащ в момента манастир с амбицията да се премести в някой голям, известен божи храм с много посещения… Макар да казва, че всичко е Божия промисъл – засега не би заменил нито Кладнишкия манастир, нито енориашите си от Кладница, нито честите безплатни кръщения на деца без родители…
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg