Често пъти на някои събития, обществени дискусии, свързани с деца в риск или пък с философско-етичните проблеми на обществото можете да забележите скромен монах в черно расо, който почти незабележимо и извън споровете повдига някакъв проблем – в повечето случаи социален, и чака отговор на конкретни въпроси… Това е игуменът на Кладнишкия манастир „Св. Николай Мираклийски“ – Рафаил, на когото енориашите му от близкото до София село Кладница се смеят, че често става медийна звезда…
Все пак игумен Рафаил е героят на „Истории в ефира“ не защото на няколко пъти е станал център в медиите със своите категорични позиции… По въпроса с бежанците влезе в противоречие с официалната позиция на Българската православна църква срещу допускането на повече бежанци у нас, има своя собствена позиция по въпросите на толерантността, изказа се остро срещу така обичаните от светските хора курбани за празници на светии, изобщо има мнение по много обществени проблеми…
И макар обществените изяви на отец Рафаил сами по себе си да са достатъчно интересни – все пак неговата основна житейска задача, която е превърнал в съдба - е грижата за деца, останали без родители, без дом и без семейства…
Постоянния интерес на отец Рафаил към децата в риск датира от най-младите му години, когато след завършването на Богословския факултет няколко години е работил като социален работник в София, точно по времето, когато тези служби едва-едва започваха да работят… години след завършването на факултета е решил да се посвети изцяло на църквата и се е подстригал като монах…
Човек би си представил Рафаил като един благ свещеник, чиято основна задача е просто да успокоява и призовава за християнско търпение страдащите от своите собствени проблеми или чиновническо бездушие деца и възрастни… както подобава на свещеник. Не, в повечето случаи отец Рафаил обикаля домовете за деца в риск, работи с неправителствени организации, досажда на съда, на прокуратурата и на местните власти, когато разбере за някакъв проблем… Съдбата му да помага го е срещнала с различни несправедливости по отношение на най-беззащитните – децата…
Може би по тази причина чести негови дестинации са управленията МВР в Пернишкия регион, където често е викан за свидетел по някои дела свързани с деца, кметските кабинети и дори столичните големи институции…
В разговора за „Нашият ден“ отец Рафаил пропуска да спомене, че лично се е погрижил някои изведени от институции деца да започнат посещения при логопед, при психотерапевт, при специализиран лекар… той понякога е много доволен, че първите срещи между родители и деца – когато става дума за „завръщане“, стават в църквата… там е малко по-лесно близките, разделени по силата на някакви обстоятелства – да се „намерят“ отново… В това е силата на вярата и на християнските ценности, а не в езическите курбани, поклони и салтанати – така смята той…
Йеромонах Рафаил е лауреат на специалния приз „Гражданска доблест“ за 2015 година за „смела гражданска позиция“…
Независимо от медийната известност, игумен Рафаил не желае да замени малкия, зле изглеждащ в момента манастир с амбицията да се премести в някой голям, известен божи храм с много посещения… Макар да казва, че всичко е Божия промисъл – засега не би заменил нито Кладнишкия манастир, нито енориашите си от Кладница, нито честите безплатни кръщения на деца без родители…
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg