Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проекти и приоритети

БНР Новини
Лалугер (Spermophilus citellus)
Снимка: Wikipedia

Мисленето и работата на парче не води до устойчиви резултати. А като че ли това много, много липсва на днешната ни действителност – устойчивост и предвидимост.
У нас – политическият елит все още не е сътворил и представил представите си за приоритетите на страната като формация и като обществено развитие. Същото се отнася и за т. нар. Обединена Европа, в която ние сме не заобиколим наложен елемент, а управленският ни елит - равноправен ползвател. Човек е сигурен и спокоен, когато има база за своя си днешен и утрешен свят. И самочувствие, че може да стане.
Тази, милосърдно наречена ментална и деятелна разпръснатост се толерира и осъществява от реалните управници на обществото – чиновничеството. Особено високото. Където парчето, т.е проектът, е начин на живот.
Пример от тези дни. По европейски проект за размножаване на лалугерите наши природозащитни организации, тълкувайте го както искате, слушатели на програма „Хр. Ботев”, усвояват половин милион лева. В документацията се упоменава, че работата извършат двама души с две косачки за десет месеца и после там пасат 200 овце.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02

Българският храм в Лондон бе официално открит

Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..

обновено на 24.02.25 в 09:44
Симона Стилиянова

Симона Стилиянова: Екосъобразният живот в рамките на личното удобство

В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува   Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят . Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени..

публикувано на 24.02.25 в 09:12