Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Велик е нашият войник" на 100 години

В окопите.
Снимка: личен архив на Александър Въчков

Честването на стогодишнината от написването на марша "Велик е нашият войник" събра във Военния клуб на столицата общественици, военнослужещи, ветерани и командващи на Българската армия. При изключителен граждански интерес бе обявена национална инициатива за изграждане в Казанлък на паметник на Химна на Българската армия.
"Велик е нашият войник" е един от най-популярните български маршове и военни песни - някога марш на 23-ти Шипченски полк, а днес е химн на българската армия. Стихотворението, върху което е написан маршът, е създадено в Охрид през далечната 1916 г. По време на обсадата в Одрин, един от най-младите офицери подпоручик Константин Георгиев, роден в Казанлък, пише стихотворение от 4 куплета, в което описва бойния път на полка. По текста на стихотворението войникът Михаил Шекерджиев от Габрово само за една нощ пише музиката на новия марш. Днес неговият внук, също с името Михаил Шекерджиев, разказва, че магичният марш не може да изгуби своята сила:
Защото е истински, защото е описал преживяното от тези млади мъже, жертвали живота си за майка България.
Началникът на отбраната ген. Константин Попов отбеляза, че песента е създадена в трагичен момент за нашата страна: 
1916 след победите на запад, България е под страшна угроза от север и от юг. Всеки българин е войник. Говори се за вярата, която дава сила да победиш. Точно затова тази силна песен е наш химн сега, защото казва една проста истина - велик е нашият войник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14