Обредна женска глинена фигурка на повече от 7 хиляди години е най-любопитната находка на археологическата експедиция, която това лято продължава проучванията на праисторическо жилище край великотърновското село Хотница.
Женската фигурка е разкрита заедно с две култови масички и един предмет във формата на призма, като находките вероятно са свързани с обредна дейност.
Фигурката, която е символ на женското начало или на някакво женско божество, е с разперени ръце, със схематично моделирано лице и в напреднала бременност. Тя е с широка раирана дреха. Според археолога от Регионалния исторически музей във Велико Търново Александър Чохаджиев, този род шарки или украшения са типични символи за бременността. Любопитно е, че фигурката е куха, има пробита под наклон дупка и издава прекрасен звук, заради което не е изключено да е била и музикален инструмент.
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg