Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да ловиш питомното с кейл, пермадизайн, живот на село и други магии

БНР Новини
Време за споделен опит в еколагера на Добри дол.
Снимка: архив на сдружение „За земята”

Стоян и Ани добре познават градския живот. Предприемат решителна стъпка и го оставят. Сега знаят как трябва да звучи една уж позната поговорка: „Да загърбиш дивото в града, за да ловиш питомното  на село”. Селото е Добри дол, Пазарджишко. Мястото, където може да откриете Стоя, Ани и тяхната малка дъщеричка Дари, е „Зелената порта”. Като всички на село, за да имат на масата, започват сами да си да отглеждат плодове и зеленчуци. Начинът, по който го правят, днес е модерно да се нарича „пермакултура”, пермадизайн“. Нищо ново под слънцето! Всъщност, това са отдавна използвани полезни знания от предците ни. Уви, с годините хората са забравили това безценно знание. Стоян и Ани са готови да го споделят с други ентусиасти. Така в градината на „Зелената порта” в Добри дол се появява еколагер за живота на село и други магии.
Във вълшебната градина растат всевъзможни чудеса, едно от които се нарича кейл. Учените го определят като суперхрана, особено за зимния период. Притежава много витамини и минерали, сред многото му достойнства са противораковите вещества, антиоксидантите, лесноусвоимият калций. Познавали са го още в Древна Елада и Рим. В Западна Европа и до днес му посвещават фестивали и празници, с избор на цар или царица на кейла. Как се хапва? Както искате! Става и суров на салата. Може готвен с месо или други зеленчуци. В Югоизточна Африка се вари с кокосово мляко и фъстъци и се сервира с ориз или царевица. В Япония сокът от кейл се нарича аожиру. Ползва се като популярна диетична добавка към храните. И най-важното, вече се произвежда и предлага у нас, може да си го купите, а защо не и сами да го отгледате.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18