Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква законодателна есен ни очаква - политици декларират, че предстоящите избори няма да попречат на законовите задачи

Снимка: БГНЕС
Народното събрание преди седмица започна работата си с доста амбициозна програма. Явно този път политическите сили се бяха подготвили за законите и поправките в тях още през ваканцията, защото още първия работен ден - след деня на откриването на сесията, когато отшумяха политическите речи на лидерите - програмата бе почти запълнена с различни нови предложения… достатъчно много, за да запълнят работното време до края на годината.

Независимо, че в политическите речи при откриването на сесията преобладаващи теми бяха международни или свързани с националната сигурност, още от следващия ден се започна с почти ежедневни теми, като например промените в Семейния кодекс, насочени към начините на осиновяване, дълго отлаганото решение за промяна в Закона за ДДС, който ще позволи на големи търговски вериги да даряват съвсем годни храни на домове за стари хора и въобще за много бедни хора.
И все пак - дали първите дни на малко скучна чисто парламентарна дейност ще продължат и дали наближаващите президентски избори няма попречат на деловата работа… затова попитах двама политици - от управляващите от ГЕРБ и от основната опозиция – от БСП.
Валентин Николов, от ръководството ГЕРБ, който вече гледа доста обективно на парламентарната дейност, защото вече не е депутат, за мое учудване, се изказа доста категорично в полза на съдебното законодателство, а не за икономическите приоритети на неговата партия… и се мотивира така, пред микрофона.
Все пак и Валентин Николов не скри, че предстоящите избори няма как да не се отразят на работата в пленарната зала и няма как да не заработят механизмите на политическото противопоставяне, но „когато се стигне до държавния бюджет, всички трябва да се стегнат… ” смята той, и смята също, че комисиите трябва да се занимават с този въпрос още отсега.
От опозицията пък са на мнение, че независимо от всички политически различия - темите за националната сигурност, опазване на границите и отношенията с Европейския съюз трябва да бъдат на преден план. Ангел Найденов от БСП ще настоява за това.
Новата сесия, освен с политически прения и специална ваканция от около две седмици преди изборите - ще се характеризира и с доста изострени дебати около все по-неспокойната международна обстановка - това го показва и изявлението на Ангел Найденов, специално за „Законът и Темида”. Не останаха назад и другите политически формации - от ДПС смятат, че след сегашния политически сезон и предстоящите избори ще бъдат последвани от евентуални предсрочни избори. Един от лидерите на Реформаторски блок - Радан Кънев също не пропусна критиките си към ГЕРБ заради забавени съдебни реформи.
Цветан Цветанов от ГЕРБ за момента е склонен да се съобрази с критиките на другите, поне в началото на сесията, но не пропусна да пожелае на колегите си да не дават път на „нездравословни предизборни емоции”.
И така задачите вече са поставени - и от управляващите, и от опозицията. Остава само политическите „заигравания” преди изборите да не попречат на нормалната работа… това, разбира се, никога не се случвало - спокойна законодателна работа по време на изборна кампания, но… поне в началото, както казах, обстановката е доста делова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40