Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква законодателна есен ни очаква - политици декларират, че предстоящите избори няма да попречат на законовите задачи

Снимка: БГНЕС
Народното събрание преди седмица започна работата си с доста амбициозна програма. Явно този път политическите сили се бяха подготвили за законите и поправките в тях още през ваканцията, защото още първия работен ден - след деня на откриването на сесията, когато отшумяха политическите речи на лидерите - програмата бе почти запълнена с различни нови предложения… достатъчно много, за да запълнят работното време до края на годината.

Независимо, че в политическите речи при откриването на сесията преобладаващи теми бяха международни или свързани с националната сигурност, още от следващия ден се започна с почти ежедневни теми, като например промените в Семейния кодекс, насочени към начините на осиновяване, дълго отлаганото решение за промяна в Закона за ДДС, който ще позволи на големи търговски вериги да даряват съвсем годни храни на домове за стари хора и въобще за много бедни хора.
И все пак - дали първите дни на малко скучна чисто парламентарна дейност ще продължат и дали наближаващите президентски избори няма попречат на деловата работа… затова попитах двама политици - от управляващите от ГЕРБ и от основната опозиция – от БСП.
Валентин Николов, от ръководството ГЕРБ, който вече гледа доста обективно на парламентарната дейност, защото вече не е депутат, за мое учудване, се изказа доста категорично в полза на съдебното законодателство, а не за икономическите приоритети на неговата партия… и се мотивира така, пред микрофона.
Все пак и Валентин Николов не скри, че предстоящите избори няма как да не се отразят на работата в пленарната зала и няма как да не заработят механизмите на политическото противопоставяне, но „когато се стигне до държавния бюджет, всички трябва да се стегнат… ” смята той, и смята също, че комисиите трябва да се занимават с този въпрос още отсега.
От опозицията пък са на мнение, че независимо от всички политически различия - темите за националната сигурност, опазване на границите и отношенията с Европейския съюз трябва да бъдат на преден план. Ангел Найденов от БСП ще настоява за това.
Новата сесия, освен с политически прения и специална ваканция от около две седмици преди изборите - ще се характеризира и с доста изострени дебати около все по-неспокойната международна обстановка - това го показва и изявлението на Ангел Найденов, специално за „Законът и Темида”. Не останаха назад и другите политически формации - от ДПС смятат, че след сегашния политически сезон и предстоящите избори ще бъдат последвани от евентуални предсрочни избори. Един от лидерите на Реформаторски блок - Радан Кънев също не пропусна критиките си към ГЕРБ заради забавени съдебни реформи.
Цветан Цветанов от ГЕРБ за момента е склонен да се съобрази с критиките на другите, поне в началото на сесията, но не пропусна да пожелае на колегите си да не дават път на „нездравословни предизборни емоции”.
И така задачите вече са поставени - и от управляващите, и от опозицията. Остава само политическите „заигравания” преди изборите да не попречат на нормалната работа… това, разбира се, никога не се случвало - спокойна законодателна работа по време на изборна кампания, но… поне в началото, както казах, обстановката е доста делова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25