Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куртово Конаре - царство на розовия домат, на куртовската капия и на царица Лютеница

БНР Новини
В Куртово Конаре от 9 до 11 септември ще се проведе Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти.
Снимка: kurtovokonare.com

Куртово Конаре се намира в Тракийската низина, на левия бряг на река Въча. Отстои едва на 5 км от общинския център - град Стамболийски. Някога е имало две отделни села: Куртово и Конаре. Старинната дума „курт” означава вълк, а „конаре” подсказва за поминъка на хората, които са отглеждали коне в плодородната низина. През 1760 г. селата се обединяват в Куртово Конаре. 134 години по-късно, през 1894 г. в мелницата на Александър Димитров, е смлян първият килограм червен пипер, не само за Куртово Конаре, но и за страната. След още 2 години, през 1896 г. се произвеждат и продават първите ранни домати в България.
Оттук тръгва славата на пипера „Куртовска капия”, както и на трайната ябълка „Куртовка”. В новата история на стопанския живот е вписано и постижението от набрани над 11 милиона кг трайни сортове ябълки. Годината е 1960-а, а производството - над световния рекорд.
Много може да се разказва за историята, културата и традициите на селището. Част от богатата програма в годишния календар на прояви е Фестивалът на чушките, доматите, на традиционните храни и занаяти. В него има за всекиго по... повече неща: музика, състезания, артистични и кулинарни конкурси. Разбира се, щом едно място е известно с изобилието на „маркови” чушки и домати, има и много майстори на лютеница. По време на празниците се избира и царица Лютеница. Когато посетите Куртово Конаре, не пропускайте да видите как се правят кукли и други изделия от царевична шума. Тези старинни умения са донесли и световно признание за опазената памет на традициите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18