Неделната ни постановка е създадена през 1984 година от съвместен българско-румънски творчески екип. Не само авторът Хория Ловинеску, но и режисьорът Силвиу Жикман застават зад румънското заглавие в репертоара на Радиотеатъра на БНР и работят с българските актьори Кирил Янев, Коста Цонев, Меглена Караламбова и Рашко Младенов в студиото за драматична продукция на БНР.
Хория Ловинеску (1917-1984) принадлежи към съвременното поколение румънски автори, чиято творческа кариера е протекла в режима на комунизма, но въпреки враждебните политическите обстоятелства е била дълга и плодотворна. След като дебютира през 50-те с текстове като Lumina de la Ulmi в стил просталинистки театър – образец на социалистически реализъм, по късно, и при това в продължение на 30 години, той ръководи театър Nottara в Букурещ, едно само по себе си невероятно постижение в онези години в Румъния.
Известно е, Хория Ловинеску не е страдал от комунистическия режим. Според литературните критици това е една от онези личности, които режимът се страхувал да докосне. Даже му е оказвал парадоксално уважение. Неговият театър, въпреки „завесата“, която е носила надписа реализъм, в същността си е чист „театър на идеи“, необременен от идеологически послания, идващи от номенклатурата. Драматургичните му текстове „Каин и Авел“ впоследствие озаглавен заради цензурата „Играта на живота и смъртта в пустинята на пепел“, „Аз бях в Аркадия“ и „Смъртта на един художник“ са прости и изразителни, с остри конфликти и интензивен поток на събития и обрати. Хория Ловинеску е един от строителите на модерния европейски театър, въплътил посланията на Ибсен на ниво етични и интелектуални дебати, и продължил в посоката на театъра на абсурда.
През последните години в Румъния има истински бум в развитието и разпространението на изкуството на радиотеатъра – и като официална политика на Радио Румъния SRR, която доведе до поддържането на 24 часова програма за радиодрама и сериали, учредяване на международния фестивал Grand Prix NOVA и ежедневно присъствие от 7 продукции в различни часове на деня по 3-те основни програми на Радио Румъния.
Румънският Teatrul Naţional Radiofonic e на 84 години. Последният му проект е отпреди 2 дни, от 30 октомври, и представя публично и в ефир пет непубликувани текстове за радиотеатър на Федерико Фелини. Румънската радиопиеса „Черната библия на Уилям Блейк“, също както и нашата продукция „Зана“, беше номинирана за Наградата „The Best European Radio Fiction of the Year” на фестивала PRIX EUROPA 2016. „Зана“ стана четвъртата The Best в Европа, докато „Черната библия на Уилям Блейк“ не попадна в ТОП 5.
И така, тази неделя на румънска вълна с гласовете на Коста Цонев, Меглена Караламбова, Рашко Младенов и Кирил Янев.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg