Миклош Дярфаш (Gyárfás Miklós) е унгарски писател, поет, драматург, преподавател и сценарист, роден през 1915 и починал през 1992 в Будапеща. Започна творческата си кариера много рано, още в края на 1930 г., отначало като поет, след края на Втората световна война и като писател на кратки разкази и романи, фокусирани върху интелектуалния живот на художника с ироничен тон, а още по-късно и като филмов и телевизионен сценарист. Отразяването на действителността отначало с лека усмивка, която почти неминуемо става болезнена, се очертава като негов авторски стил още в ранните му произведения. Театралната си дейност започва като актьор, а в 1948 г. публикува първата си пиеса, която се казва „Пакостливият апостол“ и представлява опит за социална сатира. И точно през бурните 50-те и 60-те в Унгария Миклош Дярфаш е драматургът, който много често изпълнява роли в своите собствени текстове, и докато слушате „Най-малката любов на света“, ще усетите какви необикновени предимства за развитието на диалога, за пълнокръвните драматични характери и за плътността на актьорското присъствие дават пиесите и радиопиесите на този драматург-актьор. С напредването на живота и кариерата си унгарският автор получава и трета гледна точка към същата материя – гледната точка на преподавател по драматургия. Своите драматургични поучения обобщава през 1968 в есе, чието заглавие е „Научете бързо и лесно да напишете драма“.
Пиесите на Миклош Дярфаш имат премиери в няколко европейски страни, Япония и Канада. През 70-те той е много плодовит и популярен автор, но в края на 80-те представленията по неговите пиеси стават все по-редки.
През 1972 г. е направен и записът на нашата полунощно-неделна комедия.
„Най-малката любов на света“ е една от брилянтните комедии във фонда на Радиотеатъра, жанр, който толкова рядко и толкова мъчно получава перфектния си вид като аудио. Тук ще чуете абсолютно зашеметяващото актьорско изпълнение на Татяна Лолова, Константин Коцев, Никола Анастасов, Жени Филипова, Светослав Пеев и Мариана Аламанчева. Режисьор: Магда Мирчева.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg